Son Dakika Haberler

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin Uluslararası Hukuka uyması gerektiğini söyledi

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin Uluslararası Hukuka uyması gerektiğini söyledi
Okunma : 13 views Yorum Yap

 

 

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye tarafından istila ve işgalinin 47. yıl dönümü nedeniyle Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bugün, adanın üçte birinin yasa dışı işgaline götüren Kıbrıs’ın Türk istila ve işgalinin 47. yıl dönümünün tamamlanması vesilesiyle işgalci güçlere karşı duran şehitlerimizi onurla anıyoruz.

Tüm Helenizm, Kıbrıs’ta binlerce kaybın, göçmen ve enklavın trajedisini yaşamaya devam ediyor” dendi.
Açıklamada ayrıca, Yunanistan’ın Kıbrıs Cumhuriyeti ile eşgüdüm içinde, Kıbrıs sorununa, Kıbrıs’ı, BM Güvenlik Konseyi kararları ve Avrupa müktesebatına dayalı, adil, kalıcı ve yaşayabilir; iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon altında birleştirecek bir çözüm bulunması yönünde uğraştığı belirtildi.

“Türkiye ve Kıbrıs Türk toplumu liderliğinin bu beklentinin aksi yönünde devam eden çabalarını kabul etmiyoruz ve toptan reddediyoruz” denilen açıklamada son olarak şöyle dendi:
Süregelen yasa dışı eylemlerin ve açıklamaların Güvenlik Konseyi kararlarını çiğnemekte olup Avrupa Konseyi kararlarına ve uluslararası toplumun çağrılarına bütünüyle ters düşmektedir”.

“Bunları kınanıyor ve cevapsız kalmaması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye bu tahrik edici davranışlarına hemen son vermeli ve Uluslararası Hukuka uymalıdır”.