Son Dakika Haberler

Yunanistan Başbakanı ve Mısır Cumhurbaşkanı, Güney Kıbrıs’la üçlü işbirliğini güçlendirmeye karar verdiler

Yunanistan Başbakanı ve Mısır Cumhurbaşkanı, Güney Kıbrıs’la üçlü işbirliğini güçlendirmeye karar verdiler
Okunma : 67 views Yorum Yap

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, pazartesi günü Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fatah al Sisi ile yaptığı telefon görüşmesinde, Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs arasında üçlü işbirliğinin güçlendirilmesini görüştü.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’nın bir Sözcüsü, telefon görüşmesinde, Başbakan Mitsotakis ve Cumhurbaşkanı Sisi’nin Libya krizi ile ilgili son gelişmeleri görüştüklerini, iki tarafın da yabancı müdahalelerin konuyu daha da karmaşıklaştıracağını ve Libya halkının çıkarlarına ve haklarına değil yabancıların çıkarlarına hizmet edeceğini belirttiklerini söyledi.

Yunanistan Başbakanı ve Mısır Cumhurbaşkanı, bu tür müdahalelerin istikrarı, komşu ülkelerin ve Avrupa ülkelerinin güvenliğini tehlikeye attığını vurguladılar; Libya’da siyasi bir çözümün, Libya’yla ilgili Birleşmiş Milletler ve Berlin konferansı aracılığıyla uluslararası çabaların güçlendirilmesi gerektiği üzerinde görüş birliğine vardılar.

İki lider ayrıca, bölgedeki ülkeler arasında enerji ve doğal gaz konularında işbirliğini güçlendirmenin ana araçları arasında olan Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nu da ele aldı.

COVID-19’la mücadelede ortak çabaları da konuşan Mitsotakis ve Sisi, uzman yetkililer arasında koordineli çalışma ve uzmanlık değişimi gerektiğinin altını çizdiler.