Son Dakika Haberler

Yapay zeka Alzheimer’ı yüzde 90 oranında tespit edebildi

Yapay zeka Alzheimer’ı yüzde 90 oranında tespit edebildi
Okunma : 76 views Yorum Yap

Dünya çapında yaklaşık 40 milyon hastası bulunan Alzheimer ile ilgili bir çalışmada makine öğrenimi ve derin öğrenme yöntemlerini kullandı.

Yapay zeka teknolojisi her geçen gün yeni bir alanda daha kullanılmaya devam ediyor. Alzheimer için yapay zekaya başvuran araştırmacılar başarı elde etti.

Alzheimer, nörolojik bir hastalıktır. Ancak şimdiye kadar yapılan çalışmaların sonucunda henüz kesin bir tedavisi bulunamamıştır. Hafızayla ilgili bir rahatsızlık olması sebebiyle de erken teşhisi oldukça önemlidir.

YAPAY ZEKA TEŞHİSTE KULLANILABİLİR

Webtekno’da yer alan haberde Massachusetts Alzheimer Hastalığı Araştırma Merkezi Araştırmacı Sistem Biyolojisi Merkezi’nden araştırmacılar tarafından yapılan çalışma bulguları; yapay zekanın, Alzheimer’ın erken teşhisinde kullanılabileceğini gösterdi.

Araştırma ekibi, çok sayıda veri ve algoritma üzerinde çalışıp bir yapay zekayı Alzheimer’ı tespit edebilmesi için eğitti. Daha sonra bu yapay zekaya çeşitli hastanelerden toplanan Alzheimer hastası olan ve olmayan hastaların MR görüntüleri gösterildi.

Hastalık riski taşıyan 2.348 hastadan toplam 11.103 ve Alzheimer hastalığı olmayan 8.456 hastadan 26.892 MR görüntüsü toplandı. Yapay zeka, yaptığı hesaplamalar sonucu %90,2 doğruluk payıyla hastalık riski taşıyan kişileri tespit etti.