Son Dakika Haberler

Yangına Güney Kıbrıs’tan destek geldi!

Yangına Güney Kıbrıs’tan destek geldi!
Okunma : 1.467 views Yorum Yap

Güneyden bir yangın söndürme uçağı bölgede söndürme çalışmalarına başladı. Buna ek olarak Türkiye’den gelen yangın söndürme helikopterlerine ek olarak bir helikopterin de güneyden geleceği bildirildi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından aldığımız bilgiye göre, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı, güvenlik kuvvetleri yetkilileri ile de görüştükten sonra, yangın bölgesinin koordinatlarını BM’ye, BM de Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iletti. Yaklaşık 15 dakika önce Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait bir yangın söndürme uçağı, yangına ilk sortisini yaptı ve söndürme çalışmalarına katılmaya başladı. Az sonra da yine Kıbrıs Cumhuryeti’ne ait helikopterlerin yangına müdahalesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, beklenenden çok erken gelen aşırı sıcaklar nedeniyle birkaç gündür çeşitli yerlerde yangınlar çıktığını belirterek, “Bugün büyük bir yangınla karşı karşıya kaldık. Tepebaşı Kalkanlı arası ve Kormacit yakınında yangınlar çıktı. Tüm ilgili kuruluşlar yangını kontrol altına alıp söndürmek için canla başla çalışıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, yangın bölgesindeki arazinin durumu nedeniyle karadan yürütülen çalışmalara ek havadan müdahalenin de mutlaka gerekli olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

“Arazi koşulları nedeniyle karadan yürütülen söndürme çalışmalarına hava desteği de mutlaka gerekiyordu. O nedenle Türkiye’den talep edilen helikopterlerin yanı sıra hükümetle de anlaşarak Güney Kıbrıs’tan yangını söndürmek için hava desteği destek talebimiz oldu. Cumhurbaşkanlığı olarak gereken irtibatı sağladık. Güneyden bir yangın söndürme uçağı bölgede söndürme çalışmalarına başladı. Buna ek olarak Türkiye’den gelen yangın söndürme helikopterlerine ek olarak bir helikopterin de güneyden geleceği bildirildi. Hava kararana kadar yangına havadan müdahale devam edecek. Tüm temennimiz yangının hava kararmadan kontrol altına alınarak söndürülebilmesidir”.