Son Dakika Haberler

Yabancı öğrenci̇lere Türkçe yeterli̇li̇k sınavını geçme zorunluluğu geti̇ri̇li̇yor

Yabancı öğrenci̇lere Türkçe yeterli̇li̇k sınavını geçme zorunluluğu geti̇ri̇li̇yor
Okunma : 41 views Yorum Yap

 

 

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, KKTC’deki ilk ve orta dereceli okullarda bu yıl eğitim görecek yabancı öğrencilere Türkçe Yeterlilik sınavını geçme zorunluluğu getirdiklerini açıkladı.

BRT’de 17. Saat programına katılan Bakan Çavuşoğlu, okullarda eğitim gören ancak Türkçe bilmeyen yabancı öğrenciler için ne yapmayı planladıklarına ilişkin soruya şu yanıtı verdi.

 

Çavuşoğlu: Türkçe yeterliliğe sahip olmayan öğrencileri sınıflara sokmayacağız

“Sizin programınızda ilk kez açıklıyorum. Şuanda genelgesini hazırlıyorum. Bu sene çok ciddi radikal karar alıyoruz. Haziran ayında bize kayıt için başvuracak olan öğrencilerden kayıt değil başvuru alacağız. Başvuruyu aldıktan sonra Türkçe Yeterlilik sınavına tabi tutacağız. Ve Türkçe Yeterliliğe sahip olmayan öğrencileri sınıflara sokmayacağız. Kararımızı verdik ve genelgesini hazırlarık. Bir hafta içinde de okullara göndermiş olacagız. Ancak burada hiç kimseyi ötekileştirmemek adına şunu da yapacağız. Kısa bir süre sonra kararımızı duyurduktan sonra Diyeceğiz ki velilere eğer siz bu okullara kayıt yapmak istiyorsanız bize Türkçe yeterlilik belgesi getirmeniz gerekiyor. Eğer bu belgeyi alabilecek seviyede değilseniz herhangi bir kursa gidip bizim düzenleyeceğimiz sınava girme hakkına sahip olabilirsiniz. Ve çocukları ötekileştirmemek adına kurs ücretini peşin almak kaydı ile Ağustos ayında kurs düzenleyeceğiz. Ağustos ayından başlayan kurslarla çocukları hazır hale getirmeye çalışacağız. Belli bir oranda sorunu azaltmak adına. Okul saatlerinde bu kursa gelen öğrenciler için söylüyorum. Bu kursa devam eden öğencileri okul açıldığı zaman geri kalmamaları için sınıflara dahil edeceğiz. Ama öğleden sonraları da kurslara devam etmek mecburiyetinde olacaklar. Eğer kursa katılmayan öğrenci olursa ben onu okula almayacağım. Böylelikle Bekirpaşa’da, Mağusa’da, Girne’de yaşanılan yabancı öğrencilerin Türkçe bilmeme konusuna müdahil olacağım ve bu sorunu çözeceğim” dedi.

Okullara kayıt yaptıran ve Türkçe yeterliliği olmayan öğrencilerin de sınava girme zorunluluğu olduğunun altını çizen Bakan Çavuşoğlu, “Sınıfta bulunma derecesinde değilse Türkçeleri onlara kursa dahil edeceğim. Kursa katılma zorunlulukları olacak. Kursa katılmazlarsa sistemden düşüreceğim kendilerini” diye konuştu.