Son Dakika Haberler

WHO: Wuhan’daki pazar Koronavirüsünün yayılmasında rol oynadı

WHO: Wuhan’daki pazar Koronavirüsünün yayılmasında rol oynadı
Okunma : 28 views Yorum Yap

Dünya Sağlık Örgütü (WHO): Wuhan’daki pazar Koronavirüsünün yayılmasında rol oynadı..

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, Çin’in Wuhan şehir merkezindeki hayvan ve et pazarı koronavirüsünün ortaya çıkması veya bu virüsün yayılmasında büyük rol oynadı. Hayvandan insana bulaşan virüsler uzmanı virolog Peter Ben Embarek cuma günü Cenova’da yaptığı konuşmada: “Bizler henüz virüsün pazarda mı ortaya çıktığını veya tesadüfen mi bu pazar ve çevresinde bir kaç vakanın keşfedilğini ve bu kişilerin mi bu virüsü yaydığını kesin olarak bilmiyoruz.“ dedi. Koronavirüsün canlı hayvanlardan mı, satıcılar veya alıcılar tarafından mı pazara getirildiğinin de bilinmediğini belirtti.

 

Çin’li kurumlar epidemi ile mücadele kapsamında Wuhan’daki hayvan ve et pazarını kapatmışlar, vahşi hayvanların ticaretini ve tüketilmesini de bir süreliğine yasaklamışlardı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya göre Koronavirüsün Wuhan’daki bir laboratuvardan ortaya çıktığının birtakım kanıtları var. Bugüne kadar bunun böyle olduğuyla ilgili kamuoyuna sunulmuş bilgi bulunmuyor. Dünya Sağlık Örgütü uzmanı Amerika’nın suçlamalarına yönelik herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Çin’in Berlin Büyükelçisi Wu Ken, ülkesinin koronavirüsünün kaynağını araştırmak isteyen bağımsız bir araştırmaya karşı olmadığını açıkladı. Spiegel’e verdiği röportajda “Uluslararası bir araştırmaya açığız.” dedi. Amerika’lı ve Çin’li bilim insanları koronavirüsünü geriye yönelik araştıma projeleri yürütüyor. Wu Ken “Biz Çin’in kanıt olmadan sanık sandalyesine oturtulması, şuçlu pozisyonuna düşürülmesini ve sözde uluslararası araştırmalar adı altında kanıt aranmasına izin vermeyiz.” ifadelerini kullandı. Wu Ken aynı zamanda ülkesinin salgının yayılmasını örtbas ettiği yönündeki suçlamaları kabul etmediğini de vurguladı.