Son Dakika Haberler

Ünal Üstel: “Yaklaşık 1500 depremzede ülkeye geldi”

Ünal Üstel: “Yaklaşık 1500 depremzede ülkeye geldi”
Okunma : 37 views Yorum Yap

 

Başbakan Ünal Üstel, Dışişleri Bakanlığı Uğur Umar Konferans Salonu’nda deprem felaketi süresince  yürütülen çalışmaları ve olası bir deprem felaketine yönelik yapılan çalışmaları kamuoyunu bilgisine sunmak için bir basın toplantısı düzenliyor.

Türkiye’de yaşanan deprem felaketi sadece Türkiye’nin değil KKTC’nin de ortak acısı olduğunu kaydeden Üstel, “Biz de Türkiye’de depremde toplamda 49 vatandaşımızı kaybettik” dedi.

Üstel, deprem esnasında enkaz haline dönen yapılarda 42 vatandaşın otelde, diğer 7 kişinin ise konakladığı evde hayatını kaybettiğini belirtti.

35 vatandaşın hayatını kaybettiği Adıyaman İsias Otel ile ilgili soruşturma başladığını ve enkazdan örnekler alındığını dile getiren Üstel, “Meclis’te oluşturduğumuz komitelerde insanlarımızın yaşam hakkını elinden alanlara karşı mücadelemiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Ünal Üstel, “Tüm halkıma sözümüzdür. Suçluların peşini asla bırakmayacağız. Suçluların hak ettiği cezayı alabilmeleri için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Türkiye’deki deprem bölgelerine KKTC’den 376 kişinin arama-kurtarma çalışmalarına katıldığını söyleyen Üstel, “100’ün üstünde iş aracı gönderdik” açıklamasında bulundu.

Üstel, İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, yaklaşık 1500 depremzedenin KKTC’ye geldiğini ifade ederek, “Deprem sonrası ilk günler çok kişi geldi, sonra bu sayı azaldı” dedi.