Son Dakika Haberler

Ülkeye girişlerde geçerli olacak kurallar

Ülkeye girişlerde geçerli olacak kurallar
Okunma : 1.139 views Yorum Yap

KKTC’de 1 Temmuz’dan itibaren yurtdışından ülkeye gelişlerde yeni bir aşamaya geçilecek.

KKTC vatandaşları veya daimi ikametgahları KKTC’de olanlar haricindeki kişiler de ülkeye giriş yapabilecek.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında yarından itibaren; havalimanı, liman ve kara giriş kapısından giriş yapacaklara gelecekleri ülkelere göre üç grup belirlendi.

A Grubunda yer alan ülkelerden gelecek yolcular 72 saat önce PCR Testlerini yaptıracak. Ancak A grubu ülkelerinden gelecek yolcular Türkiye üzerinden gelecekleri için B Grubu sayılarak PCR örnekleri yine Sağlık Bakanlığı tarafından alınacak ve B Grubu’ndaki uygulama geçerli olacak.

B Grubu’nda yer alan ülkeler 72 saat öncesinde PCR Testlerini yaptıracak, ülkeye geldiklerinde ise PCR örnekleri alınacak ve test sonuçları çıkıncaya kadar bir taahhütname imzalayarak kendilerini konaklayacakları yerler ve ikametlerinde izole edecek.

PCR testleri Ercan Havalimanı, Girne Limanı ve Metehan Sınır Kapısı’ndan alınacak.

C Grubu’ndan gelecek yolcular ise KKTC’de karantina altına alınacak ve karantina ücretlerini kendileri karşılayacak.

Yine C Grubu dışında bulunan diğer ülkelerden gelenler de aynı şekilde karantina altına alınacak ve ücretlerini ödeyecekler.

Sağlık Bakanı Ali Pilli Meclis’te yaptığı konuşmada önümüzdeki günlerde gelecek kişilerin halk sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde tüm önlemlerin alınacağını belirterek, yolcu sayısının da sınırlı olacağını aktardı.

Halkın sağlığını tehlikeye atacak hiçbir adım atılmayacağını vurgulayan Sağlık Bakanı, “1 Temmuz sonrası ülkeye giriş yapacak yolcuyu kısıtladık. Test kapasitemize göre yolcu kabul edeceğiz” şeklinde konuştu.

Pilli, Türkiye ile önümüzdeki günlerde bir protokol imzalanacağını, hafta sonu TC Sağlık Bakanı’yla da telefonda görüştüklerini belirterek, hazırlık aşamasında olan protokol kapsamında Ercan Havalimanı’na 3 bin test kapasiteli, DNA Laboratuvarı kurulacağını, yolculara burada PCR testi yapılacağını açıkladı.

Türkiye’den personel geleceğini ve bu personelin KKTC Sağlık Bakanlığı personeli ile Ercan’da birlikte çalışacağını kaydeden Pilli, “Bazı özel laboratuvarla da anlaşarak test kapasitemizi bine çıkardık. Türkiye 3 bin kapasiteli bir DNA laboratuvarı için bize yardımcı olacak. Bu hibe olacak. Laboratuvar ülkeye konteynerle gelecek” dedi.

Test sayılarıyla ilgili olarak da Pilli, “100’lerden bine çıktık. 3 bine çıkmak hiç kolay değil. Bizim gibi bir ülke için kolay değil. Halkın güvenliğini koruyacak şekilde yolcu kabul edeceğiz. Kimse endişe etmesin” dedi.
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren KKTC’ye gelecek yolcuların hangi kategoride olacaklarına ilişkin listeye yer verildi.

A Grubu ülkeleri;
Avusturya, Almanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Çekya, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, Hırvatistan, İsviçre, İzlanda, Karabağ, Letonya, Lihtenşayn, Litvanya, Lüxemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

B Grubu ülkeleri;
Avusturalya, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Danimarka, Fransa, Hollanda, İrlanda, İsrail, İspanya, Japonya, Kanada, Lübnan, Maldivler, Portekiz, Polonya, Romanya, Singapur, Türkiye, Ürdün

C Grubu ülkeleri;
Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Hindistan, İngiltere, İtalya, İsveç, İran, Meksika, Pakistan, Rusya ve diğer ülkeler