Son Dakika Haberler

Ülkeye Giriş Koşullarının Revizesi İçin Görüş Birliği Var

Ülkeye Giriş Koşullarının Revizesi İçin Görüş Birliği Var
Okunma : 362 views Yorum Yap

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu toplantılarında 1 Temmuz’la ilgili daha önce alınan kararı revize edecek karar almadıklarını ancak giriş koşullarının nasıl olacağı konusundaki kararın revize edilmesi yönünde ortak görüş olduğunu söyledi.

Özersay, Bakanlar Kurulu’nda, dört bakanın ilgili bürokratlarıyla toplantı yaparak ülkeye girişlerle ilgili değerlendirme yapması kararı ürettiklerini ve bu toplantıların yapıldığını kaydederek, ülkeye girişler konusunda yine üç kategori olacağını ancak belki Türkiye’nin kategorisinin değişebileceğini, konu netleştiğinde kamuoyuna açıklayacaklarını ifade etti.

Özersay, Bakanlar Kurulu toplantılarında 1 Temmuz’la ilgili daha önce alınan kararı revize edecek karar almadıklarını ancak giriş koşullarının nasıl olacağı konusundaki kararın revize edilmesi yönünde ortak görüş olduğunu anlattı.

Ayrıca, 1 Temmuz’la ilgili muhaceret kararına da işaret eden Özersay, salgının başlaması öncesi ülkeye giriş hakkı olan herkesin 1 Temmuz sonrasında da giriş hakkı olmasına ilişkin kararın değişmediğini söyledi.

Özersay, revize kararını değişen şartlar çerçevesinde aldıklarını söyledi.

 TÜRKİYE’NİN KATEGORİSİ DEĞİŞEBİLİR

Girişler konusunda yine 3 kategori olacağını ancak belki Türkiye’nin kategorisinin değişebileceğini, konu netleştiğinde kamuoyuyla bu kararı paylaşacaklarını dile getiren Özersay, henüz nihai nokta konmamasına rağmen bu konuşulanları kamuoyuyla paylaştıklarını anlattı.

Belirli bir kapıyı açmama yönünde bir iradeleri olmadığını söyleyen Özersay, İngiltere’den gelen charter uçuştaki bazı yolcuların Ercan’da bekletilmesinin nedeninin Muhaceret Dairesi’yle Polis Muhaceret’in daimi ikametin ne şekilde yorumlanacağına yönelik incelemesi olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Rum tarafının her geçişte PCR isteyerek zorluk çıkardığını dile getiren Özersay, KKTC’nin bugünkü durumunun PCR’sız kabul ettiği ülkelerdeki durumdan da iyi olduğuna işaret etti.

Güney’e geçişlerle ilgili Kıbrıs Rum tarafı ile Kıbrıs Türk tarafının farklı uygulamalar benimsediğini, Güney’in Kuzey’den geçişlere Avrupa’dan gelişlerden de katı bir uygulama benimsediğini kaydeden Özersay, her ne kategorizasyon yapılırsa yapılsın bir risk alındığını, meselenin ne kadar fazla ya da ne kadar az risk alınacağı meselesi olduğunu, buna da ülkedeki duruma bakılarak karar verildiğini söyledi.

KKTC’nin kendine has bir durumu bulunduğunu, bazı uçuşların TC üzerinden yapılmak durumunda olduğunu kaydeden Özersay, öte yandan charter uçuşlarla gelinecek ülkedeki şartlar ve onun kategorisinin anlam kazandığını dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, “transit salonlarda bir risk alınır mı” yorumuna da katılmadığını söyledi ve hâlâ ilk gelinen ülkenin önem taşıdığını dile getirdi.