Son Dakika Haberler

“ÜLKEDEN 56 BİN KİŞİ ÇIKIŞ, 13 BİN KİŞİ DE GİRİŞ YAPTI… NÜFUSTA %10 AZALMA OLDU”

“ÜLKEDEN 56 BİN KİŞİ ÇIKIŞ, 13 BİN KİŞİ DE GİRİŞ YAPTI… NÜFUSTA %10 AZALMA OLDU”
Okunma : 130 views Yorum Yap

Başbakan Ersin Tatar, Belediyeler Birliği Kriz Yönetimi Kurulu üyelerini kabul ederek görüştü.

Görüşmeye Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu da katıldı.
Başbakan  kabulde yaptığı konuşmada, artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağına vurgu yaparak  “yeni bir döneme, yeni bir sayfaya, yeni bir başlangıca hazır olmalıyız.”dedi.
Başbakan Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti olarak, bir devlet olmanın sorumluluğu içerisinde, bu süreci yönetmeye çalıştıklarını belirterek “ortada bir başarı vardır. Ancak bundan sonrası için beraber hareket etme durumundayız. Gerçeklere bağlı olarak, ekonomiye bağlı olarak, imkanlarımıza bağlı olarak herkes kendine düşen özveriyi yapmak durumundadır” dedi.

“ÜLKEDEN 56 BİN KİŞİ ÇIKIŞ, 13 BİN KİŞİ DE GİRİŞ YAPTI… NÜFUSTA %10 AZALMA OLDU”

Muhaceretten alınan bilgiye atıf yaparak 9 marttan itibaren  ülkeden 56 bin kişinin çıkış yaparken 13 bin kişinin de giriş yaptığına dikkat çeken Başbakan, toplam nüfusa bakıldığında %10 azalma olduğuna vurgu yaptı.
“Bu sizin hizmetleriniz açısından da önemlidir çünkü sayısal olarak da hizmet azalacaktır. Korona öncesi ve sonrası yoğunluklu olan bölgelerde artık eski yoğunluk da olamayacak. Bu nedenle hizmetlerin de bu çerçevede yeniden de gözden geçirilerek daha verimliliği öne çıkaracak, mali ve idari bir takım yeni kararların alınması gerekir. Sürecin sonunu şimdiden öngörebilmek mümkün değildi. Tedbirler almak, daha makul süreçlerin yaşanması için herkes sorumluluk almak durumundadır.
Yerel yönetimler merkezi hükümetten sonra vatandaşa direkt hizmet götürmektedirler. Daha tasarruflu bir dönem olacaktır.  Bu gerçeklere göre düzenlemeler olacaktır.” dedi.

ÖZÇINAR: “YEREL YÖNETİM AYAĞI BU KRİZDE OLMAZSA OLMAZ”

Belediyeler Birliği Başkanı Özçınar ise yaptığı konuşmada, Belediyeler Birliği Kriz Yönetim Kurulu olarak daha katılımcı, daha çözüm odaklı olarak düşüncelerini aktarmak ve  daha hızlı mesafe kat etmek üzere bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirterek, yerel yönetim ayağının bu krizde olmazsa olmaz olduğuna değindi.
Özçınar, hizmetlerin sekteye uğramaması adına yerinden hizmetin önemli olduğunu kaydetti.
“Yerel yönetimlerin güçsüzlüğü Devletin de çökmesine paraleldir “diyen Özçınar, “doğal olarak belediyeleri güçlü tutabilirsek, ayakta durabilmesi ekonomik hareketliliği de sağlayacağından ekonomiye de olumlu yansıyacaktır. Yerel yönetimlerin güçlü olması sektörleri de ayakta tutacaktır” şeklinde konuştu.
“BELEDİYELERDEN YAPILAN KESİNTİNİN BÜYÜK SIKINTI DOĞURDUĞU BİR GERÇEK”
Belediyelerden yapılan kesintinin büyük sıkıntı doğurduğunun bir gerçek olduğuna değinen Özçınar,  Yerel yönetimlerin güçlü yapısının önemine dikkat çekti ve konuyla ilgi hazırladıkları bilgi notunu Başbakan’a takdim edeceklerini de söyledi.