Son Dakika Haberler

Ukranya’da korkutan yangın

Ukranya’da korkutan yangın
Okunma : 24 views Yorum Yap

Korkutan Yangın Durduruldu

Ukrayna’da çıkan yangının Çernobil bölgesine yaklaşması ile radyasyon seviyesi 14 katına çıktığı duyurulmuştu.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı yangının kontrol altına alındığını bildirdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, orman tabanının bazı yerlerinde dumansız ateş olduğu ancak açık yangın kalmadığı cümleleri yer aldı.

Ukrayna’da 4 Nisan’da başlayan yangın tüm müdahalelere rağmen durdurulamamıştı. Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, yangının sebebi ile ilgili net bir şey söylenemez iken üç ihtimal üzerinde durduklarını belirtmişlerdi. Bunlardan biri kasıtlı yangın çıkarma, diğeri elektrik hattından kuru otlara kıvılcım sıçraması ve bir diğerinin ise Ukrayna’ya komşu il olan Jitomir’deki yangının sıçramasının sebep olmuş olabileceği söylenmişti.

Ukrayna’daki yangın, Çernobil bölgesinde bulunan Çernobil Nükleer Santrali’ne yaklaşmış ve yetkililerin yaptığı açıklamaya göre bölgede radyasyon seviyesi normalin 14 katına çıkmış olduğunu bildirmişlerdi. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yapılan ölçümler sonucu, radyasyonun normal seviyede devam etmekte olduğu söylendi.

Çernobil faciası, bundan 34 yıl önce, dünyadaki en büyük çevre felaketinin yaşanmasına neden olan Çernobil Nükleer Santralinde gerçekleşen patlama sonucu yaşanmıştı. 26 Nisan 1986’da Ukrayna’da bulunan Çernobil nükleer güç santralinin 4. ünitesinde meydana gelen kazada nükleer santralin patlaması sonucu binanın büyük bir bölümü hasar görmüştü. Radyoaktif sızıntı nedeniyle bölge karantinaya alınmıştı, giriş ve çıkışlar kapatılmıştı.