Son Dakika Haberler

Twitter üst düzey Rus politikacıların hesaplarını kapattı!

Twitter üst düzey Rus politikacıların hesaplarını kapattı!
Okunma : 58 views Yorum Yap

Twitter sadece Çin’li hesapları kapatmakla kalmıyor, Rusya hesaplarını da kapatıyor. Kapatılan hesaplar arasında medya projeleri ve üst düzey politikacıların hesapları da bulunuyor. Twitter bu hesapları koordineli kampanya yapmak ile suçluyor.

 

Bir çok Çin Twitter hesabı yanında Twitter bazı Türk ve Rus hesapları da kapattı. Bu şirket Facebook’un aksine hesaplarla ait verileri yayınlıyor, bu sayede kamuoyu hangi profillerin hesaplarının kapatıldığını görebiliyor.

 

Rusya’dan ise az sayıda takipçisi olan küçük hesaplar yanında önemli profillerin de hesapları kapatıldı. Twitter, Duma temsilcisi Dimitri Sablin’in de hesabını kapattı. Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Suriye meclisiyle ilişkilerden sorumlu grubun koordinatörü Dimitri Sabin ayrıca Kırım’da da son derece aktif ve orada “Anti-Maidan” hareketinin eş başkanı.

 

Üst düzey politikacılardan Vyacheskav Volodin’in Twiter hesabı da Twitter tarafından kapatılan hesaplar arasında. Volodin 2014 yılından beri Avrupa Birliği’nin yaptırımlar listesinde yer alıyor. BBC kendisinden nüfuzlu, taviz vermeyen bir politikacı ve Putin’in seçim kampanyasının merkez adamı diye bahsetmişti. “Birleşik Rusya” partisi politikacılarının hesapları da Twitter tarafından kapatılan hesaplar arasında.

Twitter bu hesapların yanında korona virüs salgınına karşı savaşta başarı söylemlerinde bulunan veya Rusya ekonomisinin gelişiminden bahseden “Good Events” gibi bazı Rusya propagandası yapan medya hesaplarını da kapattı.

 

Twitter bu hesapların şirketin yönergelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle kapatıldıklarını yazıyor ve bu hesapların devlet ile bağlantılı olduklarını, hesaplardan operasyon yürüttüklerini, ayrıca geçici olarak değil de tamamen kapatıldıklarını belirtiyor. Twitter toplamda 1152 Rus hesabı bloke etti.

 

Twitter uzmanlar ile birlikte ağları analiz ettiklerini ve ilgili hesapların içerikleri koordineli bir şekilde politik amaçlar için yaydıklarını tespit ettiklerini ifade ederek, bu tarz gerçek olmayan stratejilerin Twitter kurallarına aykırı olduğunun da altını çizdi.