Son Dakika Haberler

Türkiye’den giden sağlık ekipmanları ile ilgili İngiliz medyasında yer alan haberler yalan çıktı..

Türkiye’den giden sağlık ekipmanları ile ilgili İngiliz medyasında yer alan haberler yalan çıktı..
Okunma : 245 views Yorum Yap

İngiltere’nin yanlış stratejisi sonucu İngiltere’de Covid-19 salgınının hızla yayılması nedeniyle İngiliz Hükümeti özellikle sağlık çalışanlarının salgına karşı korunması için gerekli olan koruyucu giysileri teminde zorluk yaşamış, sözkonusu eksikliği gidermek için diğer ülkelerden salgına karşı koruyucu malzeme temin yoluna gitmiş ve bu kapsamda Türkiye’den Nisan ayı içerisinde alınan 400.000 adet koruyucu elbise İngiltere’ye gönderilmişti.

Guardian başta olmak üzere İngiliz medyasında, Türkiye’den gelen koruyucu elbiselerin İngiltere standartlarını karşılamadığı ve Türkiye’ye iade edileceği yönünde haberlere yer verilmesi ve  bilgi kaynağı olarak ta İngiliz Hükümetinin gösterilmesi, bu haberlerin Türkiye’de ki bazı basın organlarında da yer alması sonrası TC Sağlık Bakanlığı konuya müdahil olarak İngiliz yetkili makamlarından bilgi talep etti.

Sağlık Bakanlığı ayrıca konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Sözkonusu açıklamada;

“Türkiye Cumhuriyeti’nin hibe ettiği ve yine devamında tedarik ettiği ürünlerin tamamına ait CE ve ISO sertifikaları İngiliz tarafına önceden ibraz edilmiştir. Tüm bu ürünler, kamusal sağlık sisteminin idaresini ve koordinasyonunu yürüten National Health Service‘in (NHS) onayının ardından İngiltere’ye gönderilmiştir.

Haberler üzerine İngiliz makamlarıyla temasa geçilmiş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından gönderilen ürünlerle ilgili hiçbir sorun olmadığı NHS yetkilileri tarafından yazılı olarak, teyit edilerek, tarafımıza bildirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte İngiliz Büyükelçi Dominick Chilcott da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; Türkiye’den yollanan 400.000 adet kişisel koruyucu ekibmanın kullanılamaz halde olduğuyla ilgili Birleşik Krallık medyasında yer alan haberlerin doğru olmadığını belirti.