Son Dakika Haberler

Türkiye’de şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziran’da kalkacak!

Türkiye’de şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziran’da kalkacak!
Okunma : 62 views Yorum Yap

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziran’dan itibaren kaldırıldığını açıkladı. 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ise devam edecek.

Tarabya’daki Huber Köşkü’nde gerçekleştirilen kabine toplantısı, 4 saat sürdü. Erdoğan toplantı sonrası Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında alınan kararları açıkladı. Tedbirlerin birçoğunda yumuşama görülürken bazı kısıtlamalar da kaldırıldı. Bunların başında şehirler arası seyahat kısıtlaması geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Şehirler arası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır.” dedi.

65 ve üzeri yaştakilere sokağa çıkma yasağı sürüyor

65 yaş ve üstündekilere uygulanan sokağa çıkma yasağı ise sürecek ancak bu kişiler pazar günleri dışarı çıkabilecek. Erdoğan: “65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek.” ifadesini kullandı.

İşletme mekanı sahibi kişiler ise yasak kapsamında değil. Erdoğan: “İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabilecek” dedi.

0-18 yaş grubunun tamamı ise çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak, diğer günlerde kısıtlama sürecek.

Erdoğan’ın açıkladığı diğer kararlar şöyle:

 • İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak
 • 1 Haziran tarihi itibarıyla restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı ise bu kapsamın dışında.
 • Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı 1 Haziran’da açılacak
 • Müze ve ören yerleri, 1 Haziran’da açılacak
 • Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı.
 • Sürücü kursları, benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek
 • Hayvan satış yerleri 1 Haziran’dan, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek
 • Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek
 • Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye başlayacak
 • Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırıldı