Son Dakika Haberler

Türkiye’de bu hafta sonu da sokağa çıkmak yasak

Türkiye’de bu hafta sonu da sokağa çıkmak yasak
Okunma : 45 views Yorum Yap

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hafta sonu için alınan 31 ildeki sokağa çıkma yasağı da bu tedbirlerden biridir. İlk saatlerde yaşanan gereksiz kargaşanın bir daha tekrar etmemesi için gereken tedbiri alacağız” dedi. Erdoğan, bu hafta sonu da sokağa çıkma yasağı uygulanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından satır başları;
Ülkemiz bu süreçte uluslararası alanda da takdir edilen olumlu bir ayrışma içerisindedir. Vatandaşlarımızın bireysel sağlık ve temizlik malzemesi tedariğinde de sıkıntı yaşamıyoruz.

83 milyonluk ülkede böylesine büyük hizmetleri yürütmek kolay değildir. Türkiye corona virüs salgınıyla mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor. 240 bin yatağa sahibiz, yoğun bakım yatak sayısı da 40 bini buluyor.

Nitekim Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere uluslararası kuruluşlar ülkemizi örnek gösteriyor. Sadece kendi vatandaşlarımızı korumakla kalmıyor destek taleplerine de imkanımız el verdikçe cevap veriyoruz. 34 ülkeye madde ulaştırdık.

Karşımızdaki tehlike dinamik bir süreç yönetimini gerekiyor.

Haftasonu için alınan 31 ildeki sokağa çıkma yasağı da bu tedbirlerden biridir. Yasağın açıklandığı ilk saatlerde kimi yerlerde yaşanan gereksiz kargaşanın bir daha tekrar etmemesi için gereken tedbirleri alacağız. İçişleri Bakanımızın hassasiyetini takdirle karşıladım ancak istifasını kabul etmeyerek görevine devam etmesini istedim.

Terörle mücadele, tabii afetler sonrası yürütülen çalışmalar ve son olarak koronavirüs salgınında kamu güvenliğini sağlamadaki başarılarına yakinen şahit olduğumuz Bakanımız, görevine devam ediyor.

Amacımız, hafta sonu güzel havanın cazibesine kapılıp sokakları, parkları, piknik alanlarını, sahilleri dolduracak milyonlarca vatandaşı virüs tehlikesinden korumaktı. 17 Nisan Cuma gecesi saat 24.00’ten 19 Nisan Pazar gecesi saat 24.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını şimdiden duyurmak istiyorum. Ülkemiz sadece corona virüsten değil aynı zamanda bu medya ve siyaset virüslerinden de inşallah kurtulacaktır.

Geçiğimiz haftasonu Türkiye’de 30 İl ve Zonguldak için Haftasonu Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edilmişti.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuru ile Türkiye’de 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Koronavirüs salgını sebebiyle alınan bu karar 10.04.2020 saat 24:00 ile 12.04.2020 saat 24:00 ( Cumartesi ve Pazar) arasında uygulandı. Sokağa çıkma yasağının takip ettiği gün Pazartesi ise bu yasak kaldırılmıştı.

Sokağa Çıkma Yasağı Getirilecek İller:

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ile kömür işletmelerinde çalışanların sayısının yoğunlu nedeniyle riskli bölge olan Zonguldak.

AÇIK OLACAK İŞYERİ, İŞLETME VE KURUMLAR

İçişleri Bakanlığı’nın verdiği sokağa çıkma yasağı kararından muaf olan yerler ve kişiler ise:

– Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri ve dağıtımını yapan çalışanlar,

– Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil) üretiminin yapıldığı işyerleri,

– Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler,

– Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.),

– Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri,

– Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Tüpraş, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi),

– PTT, Kargolar ve su dağıtım şirketleri,

– Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar,

– Acil çağrı merkezler çalışanları,

– Gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarında görevli olanlar,

– Demirçelik ve cam sektörü vb. sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerinin, fırın, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunanlar,

– Bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasatında çalışanlar,

– Kızılay koordinesinde kan ve plazma bağışı için randevusu olanlar,

– Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri.