Son Dakika Haberler

Trump’ın dezenfektan fikrine tepkiler yağmaya devam ediyor

Trump’ın dezenfektan fikrine tepkiler yağmaya devam ediyor
Okunma : 62 views Yorum Yap

Geçtiğimiz gün Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın  koronavirüse karşı vücuda dezenfektan enjekte edilmesi fikri sorasında öncelikle Tıp dünyasından ve önde gelen kimyasal ürün firmalarından tepkiler gelmeye devam ediyor.

Basın toplantısında  dünyayı şoke eden açıklamalarda bulunan, Trump virüsün sıcak ve nemli ortamlarda daha az yaşadığını ve güneş ışığına uzun süre dayanamadığını belirtip virüsün tedavisinde vücuda ışın verileceğini ve vücuda dezenfektan  enjekte edilmesini önermişti.

Trump’ın bu şaşırtıcı açıklamasından sonra tepkiler gelmeye başladı. dünyaca ünlü dezenfektan ürünleri Dettol ve Lysol şirketleri  sahibi Reckitt Benckiser yaptığı açıklamada şu cümleleri kullandı  “Sağlık ve hijyen ürünleri konusunda bir dünya lideri olarak, hiçbir koşul altında dezenfektan ürünlerimizin insan vücuduna enjeksiyon, yeme ya da herhangi bir yolla girmemesi gerektiğini açıkça belirtmek istiyoruz. Tüm dezenfektan ve hijyen ürünlerimiz, kullanma talimatında yer aldığı haliyle amacına uygun şekilde kullanılmalıdır.”

“En tehlikeli ve aptalca öneri”

İngiltere’deki Doğu Anglia Üniversitesi’nden Tıp Profesörü Paul Hunter, “COVID-19’un tedavisi konusunda şu ana kadar yapılmış en tehlikeli ve aptalca öneri” dedi. Hunter, dezenfektan enjekte etmenin ölümle sonuçlanabileceğini vurguladı. Hunter Trump’ın açıklaması için “Çok sorumsuzca çünkü maalesef dünya üzerinde bu saçmalığa inanarak denemek isteyenler olabilir” dedi.

 

Sadece ABD’yi değil tüm dünyayı şaşkına çeviren Trump’ın bu açıklamasından sonra ABD’de 2020 seçimlerinde Trump’ın rakibi olacak olan Joe Biden’dan da açıklama geldi ve “Bunu söylemem gerektiğine inanamıyorum ama lütfen çamaşır suyu içmeyin” dedi.