Son Dakika Haberler

Trump Antifa’yı Terörist İlan Etmek İstiyor

Trump Antifa’yı Terörist İlan Etmek İstiyor
Okunma : 113 views Yorum Yap

Trump Antifa’yı Terörist İlan Etmek İstiyor

 

ABD Başkanı Trump Amerika’daki huzursuzluklardan aşırı solcuları sorumlu tutuyor. Trump yaptığı açıklamada militant ve aşırı solcu grupları terör örgütü olarak sınıflandıracağını bildirdi.

Başkan Trump’a göre geçtiğimiz günlerde Amerika’da yaşanan olayların arkasında kimlerin olduğu bariz bir şekilde ortada ve bununla ilgili ne yapılması gerektiği de belli. Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada “ Amerika Birleşik Devletleri militant Antifa gruplarını terör örgütü ilan edecek.” dedi.

 

Polisin müdahalesi sonucunda vefat eden George Floyd’un ardından sokağa çıkma yasağına rağmen insanlar Amerika’nın birçok şehrinde polis şiddetine karşı sokağa çıkıyor. ABD Başkanı ve diğer hükümet yetkilileri yaşanan olaylardan aşırı solcu grupları sorumlu tutmuşlardı.

 

Çin, Zimbabwe, Antifa

 

Trump, Cumartesi yaptığı açıklamada “Şiddet ve Vandalizm Antifa ile diğer şiddet ve zor kullanan aşırı solcu gruplar kanadından harekete geçiriliyor.” dedi. Trump ayrıca bu grupların sırf protestolar için ülkeye giriş yaptıklarını söyledi. Beyaz Saray’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien’da aynı görüşte. O’Brien televizyon söyleşilerinde bu olayların sorumlularının ABD’yi zayıflatmak isteyen yabancı ülkeler olduğunu dile getirdi, ayrıca Çin, Zimbabwe ve İran’ı sosyal medya üzerinden olaylara karışmakla suçladı.

 

Antifa’nın belli bir organizasyon yapısı olmadığından dolayı nasıl yasaklanacağı meçhul. ABD Başkanı dokuz ay önce de Antifa’yı yasaklayacağından bahsetmişti fakat bunu gerçekleştirmemişti.