Son Dakika Haberler

TfL Elizabeth hattının açılışını duyurdu

TfL Elizabeth hattının açılışını duyurdu
Okunma : 7 views Yorum Yap

Programın yıllarca gerisine düşen ve bütçeyi milyarlarca aşan uzun zamandır beklenen Elizabeth hattı, 24 Mayıs Salı günü Londra’nın merkezinden geçmeye başlayacak.

Nihai güvenlik onaylarına tabi olan Çarşamba günkü duyuru sabırsızlıkla bekleniyordu, ancak seçilen tarih pek çok kişinin beklediğinden biraz daha erken ve Kraliçe’nin platin yıldönümü kutlamalarının habercisi olacak.

Çizgiye adını veren 96 yaşındaki hükümdarın, ya 24 Mayıs’ta ya da daha sonraki bir tarihte açılışta bir şekilde yer alabileceğine dair umutlar var.

Açılış günü, pandemi sonrası “Salıdan Perşembeye” ofis çalışma kalıpları göz önünde bulundurularak, mümkün olduğunca çok sayıda Londralının kutlamalara katılmasını sağlamak için seçildi.

Hat başlangıçta üç bölümde çalışacak – Reading, Heathrow ve Paddington arasındaki batı bölümü, Paddington ve Abbey Wood arasındaki orta bölüm ve Liverpool Street ile Shenfield arasındaki doğu bölümü.

Merkezi bölüm, bazıları Liverpool Street, Tottenham Court Road ve Paddington gibi Londra’da daha önce hiç görülmemiş büyüklükte 10 muhteşem yeni istasyon içermektedir.

Ancak Bond Caddesi hazır değil ve trenler “bu yılın sonlarına kadar” durmadan geçecek.

70 dokuz vagonlu trenden oluşan 1 milyar sterlinlik filo, orta bölümde haftanın altı günü 6.30’dan 23.00’e kadar her beş dakikada bir çalışacak.

Paddington’dan Canary Wharf’a yolculuk, şu anda metroyla 30 dakikadan fazla olan yolculukla karşılaştırıldığında 17 dakikaya düşecek.

Merkez bölüm, daha fazla test ve yükseltmeye izin vermek için, resmi tatilin yıldönümünün bir parçası olan 5 Haziran hariç, birkaç ay boyunca Pazar günleri kapanacak.