Son Dakika Haberler

Teknoloji Devlerinden Yüz Tanıma Teknolojisinde Geri Adım

Teknoloji Devlerinden Yüz Tanıma Teknolojisinde Geri Adım
Okunma : 46 views Yorum Yap

Teknoloji firması Microsoft, yüz tanıma teknolojilerinin ABD emniyet teşkilatlarına satılmamasına dair yer alan açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Şu anda yüz tanıma teknolojimizi ABD polis teşkilatlarına satmıyoruz. İnsan haklarına dayalı güçlü ulusal bir yasa çıkana kadar da polise satış yapmayacağız.”

Aynı kararı online perakende şirketi Amazon’un teknoloji birimi Amazon İnternet Servisleri (AWS) de birkaç gün önce ilan etmişti ve geliştirdikleri yüz tanıma hizmetinin, ABD’de polis teşkilatlarınca kullanılmasını bir yıl ertelediğini açıklamıştı.

Reuters’ta yer alan habere göre Microsoft ve Amazon’un açıklamalarının, George Floyd’un ölümü sonrası polis şiddeti ve ırkçılığa karşı protestolar ve bir başka teknoloji şirketi IBM’in yüz tanıma teknolojisi piyasasından çekilmesi üzerine gelmesi dikkat çekti.

AMAZON DÜZENLEME BEKLEYECEK

Amazon, yüz tanıma teknolojisinde IBM gibi tamamen rest çekmiş durumda değil. Bu teknolojinin insan ticaretiyle mücadelede ve kayıp ya da cinsel saldırıya uğramış çocuklara yardımda kullanımına izin verecek. Amazon’dan gelen erteleme kararı ise şöyle:  “Hükümetlerin yüz tanıma teknolojisinin etik kullanımı için daha güçlü düzenlemeler yapmaları gerektiğini savunuyoruz ve son günlerde Kongre bu zorluğu üstlenmeye hazır görünüyor. Bu bir yıllık ertelemenin Kongre’ye uygun kuralları geçirmek için zaman tanımasını umuyoruz ve gerektiğinde yardım etmeye hazırız.”

Teknolojisi firması IBM ise, geçtiğimiz Pazartesi günü, yüz tanıma program paketlerini bundan sonra yayınlamayacağı, geliştirmeyeceği ve satmayacağını açıklamıştı. IBM, toplu gözetleme ve ırksal fişleme endişelerine de açıklamada yer vermişti.