Son Dakika Haberler

Tartışma Yaratan Uçak İle İlgili Turizm Bakanı ve Müteahhitler Birliği Başkanı’ndan Ortak Açıklama

Tartışma Yaratan Uçak İle İlgili Turizm Bakanı ve Müteahhitler Birliği Başkanı’ndan Ortak Açıklama
Okunma : 249 views Yorum Yap

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel  hafta sonunda ülkemize gelen özel uçakla ilgili Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ile birlikte basına açıklama yaptı. Bakan Üstel, dün gelen uçağın tamamen yasal bir çerçevede geldiğini kaydetti ve “Marina yatırımı için teknik çalışma yapmaya geldiler. İlgili bakanlıkların izni ve bilgisi var. İzni, Bakanlar Kurulu gündemine de getirdik. Hiçbir hukuksuzluk yok.” dedi.

 

Üstel’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Söz konusu uçakla bu ülkeye gelirken turizm bölgesinde bulunan Lapta Belediyesi’nin bir ihalesi için geldiler. Bu ihaleyi alan şirketin süresi dolmak üzere olduğu için Lapta Belediye Başkanı’nın yaptığı çağrı nedeniyle ilgili kişiler ülkeye gelmiştir. Gelen kişi dünya üzerindeki 2. büyük turizm şirketinden birinin sahibidir. Lapta Belediyesi’nin yaptığı çağrı nedeniyle geldiğini belirtmek isteriz. Bu alanın teknik özelliklerini yerinde çalışmaları için bir çağrı yapıldı. Bu çağrı üzerine de büyük şirketlerin istişare etmesi  gerekebilir.  Müteahhitler Birliği’nin bize bir talebi olmuştur. Bu insanların buraya gelmesi için bütün kriterleri yerine getirerek inceleme için izin istendi.

Biz bu çağrıya olumlu yaklaştık ve ilgili şirketin geleceği ekip listesini bize gönderdiler. Sağlık Bakanlığı’ndan izinlerini alıp dağıtımının hem Turizm Bakanlığı’na hem de Sivil Havacılık Kurumu’na götürdük. Bakanlar Kurulu’nun gündemine getirirken gelecek teknik heyetin de isimlerini vererek karantina otelinde kalmaları sağlandı.

Bu insanlar buraya gelirken Lapta Belediyesi’nin e-mail’den çağrı yaptığını, birinci şirketin 26 Haziran’dan süresi dolacağını ve önceden ikinci şirketin değerlendirme yapmak istediğini belirtti.

18 Mayıs’ta Lapta Belediyesi’nden e-mail ile ikinci gelen şirkete davet yapılmıştır.

Burada kimsenin artniyeti yoktur ve tamamen kriterler çerçevesinde bu izni yaptık. Biz görevimizi yaptık ilgili bakanlıklar da bu iznin takipçisi oldular. Bu yatırımların ülkemizde gerçekleşmesi için de mütemadiyen Müteahhitler Birliği Başkanı ile istişare içerisindeyiz. Hukuksuzluk gibi bir durum yoktur.

Bundan daha önce de bu tip izinlendirmeler yapılmıştır. Daha önce de gelip bazı çalışmalar yapılmıştır.”

Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer açıklaması ise şöyle:

“Bu olayın buraya gelmiş olması bizi çok üzdü. Anex Tour çok büyük bir firmadır. Bütün dünyanın peşinde koştuğu bir tur operatörüdür. Söz konusu firmayı ülkemize kazandırmak için çok büyük çaba sarfettik.

Birinci teklif olmazsa ikinci teklif veren firma ile Lapta Belediyesi’nin ilişkilerini iyi tutmasını istedik. Çok büyük bir firma olduğunu söyledik. Büyük değişim etkisi yaratabilecek bir firmadır. Güneye 500 bin turist götüren bir operatördür.

Müteahhitler Birliği olarak biz zaman zaman yurtdışından gelen firmalara karşı oluruz zaman zaman ise yanında oluruz. Toplum faydasını değerlendirerek bu kararı veririz.”