Son Dakika Haberler

Taçoy: “Yardımları denetleyecek bir yazılıma ihtiyaç var”

Taçoy: “Yardımları denetleyecek bir yazılıma ihtiyaç var”
Okunma : 43 views Yorum Yap

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, meclis kürsüsünde söz aldı.

Türkiye’de kullanılan Bütünleşik Bilgi Sistemi’nden bahseden Bakan Taçoy, sistemin ülkemize entegre edilmesinin önemini aktardı. BBS sisteminin 3 aşamada çok fazla kolaylık sağlayacağını belirten Bakan Taçoy, sistem sayesinde yardımların denetlenebileceğini ve suiistimalin önüne geçilebileceğinin altını çizdi.

“Sosyal Masa yardım taleplerini soruşturmada fazla zaman geçiriyor”

Türkiye ve KKTC arasında kontrollü bir elektronik sistemin olmamasının suiistimal edildiğini belirten Bakan Taçoy, “Türkiye’de kullanılan Bütünleşik Sosyal Hizmet Bilgi Sistemi’nin KKTC’ye aktarımına ihtiyaç duyulmasının sebebi; Kıbrıs’ta KEİ tarafından kullanılan ‘Sosyal Masa’ isminde bir masa var. Bu masa TC kimlik kartı taşıyan yani çift uyruklu olan kişilerinde yardım taleplerini karşılıklı olarak soruşturmada oldukça fazla zaman geçiriyor. Zaman zaman bunları göz ardı edipte daha farklı şekilde bunlardan yararlananlar vardır” şeklinde konuştu.

“Yardımları denetleyecek bir yazılıma ihtiyaç var”

BSS ile farklı yardımların da alınabileceğini ve alınan yardımların kayıt altına alınabileceğinin altını çizen Taçoy, “Sosyal Hizmetler KKTC’de istediğimiz anlamda maaş bağlama noktasından başka bir yardım da yapabilecek pozisyonda olamıyor. Bir kişi KKTC’de sosyal yardım maaşı almakla birlikte çeşitli kurum ve kuruluşlardan da yardımlar alıyor ve bir alışkanlık haline geliyor. Bunların hepsinin bir düzene girmesi gerekir ve bir yazılıma ihtiyaç var” ifadelerine yer verdi.

“KKTC’de bir sosyal hizmet binasının yapımı söz konusu”

BSS ile amaçlanın sadece elektronik ortamda denetim olmadığını belirten Bakan Taçoy, “Bu sistemle birlikte KKTC’de  bir sosyal hizmet binası yapımı da söz konusudur” diyerek  tüm sosyal hizmet işlerinin tek elden döndüğünü amaçladıklarını ifade etti.