Son Dakika Haberler

Şartların Oluşmasıyla Kapılar Açılabilecek

Şartların Oluşmasıyla Kapılar Açılabilecek
Okunma : 111 views Yorum Yap

Cumhurbaşkanı Akıncı ile Başbakan Tatar’ın görüşmesi sonrasında Tatar açıklama yaptı. Başbakan Tatar İki toplumlu sağlık komitesi tarafından yapılan toplantılarda da bilgi alışverişi yapıldığını belirtti.

Kapıların açılmamasına dair bir tutum olmadığını, bu konuda İki Toplumlu Sağlık Komitesi ile Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlık Bilim Kurullarının ve sağlıkçıların söyleyeceklerinin önemli olduğunu ileten Başbakan Tatar, konuyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Tatar yaptığı açıklamada şu cümleleri kullandı: “PCR testler nasıl yapılacak, gidilecek gelinecek. Pile örneği vardır, oradaki tereddütler vardır. Ona benzer uygulamaların gündeme gelmesi gerekebilir. Cumhurbaşkanı’yla bu konuda mutabıkız. Bilim kurullarından ve sağlık komitelerinden gelecek tavsiyeler doğrultusunda düzenlemelerin ortaya konmasıyla kapıların açılmasının en doğru olacağı düşüncesindeyiz. İlerleyen günlerde bu toplantılarda bunların detayları konuşulup ona göre bir yol haritası çizilmesi ve herkesin de onay vermesiyle bu sürecin bir noktada açılabilmesini ben de temenni ediyorum. Süreç devam ediyor. Sağlık Bakanlığında ve ilgili bilim kurullarından çeşitli görüşler paylaşılmaktadır. Yarın da Cumhurbaşkanlığında toplantı olacak”.

Tatar, Güney Kıbrıs’ta çalışan vatandaşlarla ilgili kendilerine saygı duyduklarını ancak halkın sağlığı konusunda olan sorumlulukları olduğunu belirtip “KKTC 0 vaka ile çok dikkat etmelidir. Sağlık bilim kurulları ve komitenin üreteceği tavsiye kararları çok önemledir. Bu kuralların çok iyi düşünülmesi lazım ki riskler minimumda olsun. Onların tavsiyeleri doğrultusunda siyasi irade de bir karar alacaktır.”dedi. Şartlar oluştuğunda kapıların açılmasına sıcak bakıldığını iletti.