Son Dakika Haberler

Sağlık Bakanı’ndan Cumhurbaşkanı’na Cevap: “Keşke Basın Yerine İlk Bize İletseydi”

Sağlık Bakanı’ndan Cumhurbaşkanı’na Cevap: “Keşke Basın Yerine İlk Bize İletseydi”
Okunma : 407 views Yorum Yap

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Hükümetten gelen rapor olması gereken nitelik ve ciddiyette değil” açıklaması üzerine Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli değerlendirmede bulundu.

Koronavirüs salgını ile ilgili verileri içeren raporun özenle ve tamamen doğru bilgiler ışığında hazırlandığını söyleyen Bakan Pilli, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın önce basına açıklama yapılmasını eleştirerek , “Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bilgi yetersizliği olsa dahi düşüncesini bakanlığımız ve bakanlık yetkililerine iletmesini beklerdik, makamları yüceltmesi gereken en üst makamın basın üzerinden, kendi makamlarını küçük düşürücü açıklamalar yapması bizi derinden üzmüştür” dedi.

Bakan Pilli’nin açıklaması:

“KKTC devletinin itibarını dünyaya karşı koruması gereken bir makamın, kendi devletinin makamlarını küçük düşürücü açıklamalar yapması bizleri çok üzmüştür.

COVID-19’la mücadelede ve gelinen noktada yakalanan başarı dünyaya örnek olacak nitelikteyken, bu dönemde siyasete ve popülizme hizmet edecek söylem ve icraatlara değil, toplum sağlığını ön planda tutacak ve koruyacak adımlara ihtiyacımız olduğu kanaatindeyiz. Sağlık Bakanlığı olarak temel politikamız, özellikle içinden geçtiğimiz bu pandemi sürecinde koruyucu halk sağlığı hizmeti vermek ve toplum sağlığını ön planda tutmaktır. Hal böyleyken, Cumhurbaşkanlığı makamının, devletimizin kurum ve kuruluşlarını hatta sağlık uzmanlarını gerek Güney Kıbrıs gerekse dünya nezdinde küçük düşürücü açıklamalar yapması çok manidardır. Kapımız dün olduğu gibi bugün de cumhurbaşkanımız ve cumhurbaşkanlığı yetkililerine açıktır. Her konuda işbirliği ve görüş alışverişi yapmaya da hazırız. Bir kez daha hatırlatırız ki, sağlık siyasetin de üzerinde bir olgudur. Sağlığı siyasete alet edenlerse, bunun altında kalacaktır.”