Son Dakika Haberler

Rum İçişleri Bakanı Yoannu: Maraş’taki otellerle ilgili TMK’ya başvuru yapıldı, bir tane eksik belge var

Rum İçişleri Bakanı Yoannu: Maraş’taki otellerle ilgili TMK’ya başvuru yapıldı, bir tane eksik belge var
Okunma : 62 views Yorum Yap

 

 

 

Rum basını, Maraş’taki otellerle ilgili Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru yapıldığını ve Rum İçişleri Bakanı Konstantinos Yoannu’nun Kapalı Maraş’taki otellerin satışına ilişkin olarak bir tane belgenin eksik olduğu açıklamasına yer verdi.

Kıbrıslı Türk bir iş insanının, Kıbrıslı Rum mal sahiplerinden, Kapalı Maraş’ta üç oteli satın aldığına dair haberin çıkmasının ardından yaşanan gelişmeler Rum basınında geniş bir şekilde yer almaya devam ediyor.

Rum basını bugün, “Yeni Bakış’” gazetesinde çıkan Kıbrıslı Türk iş insanının, Kapalı Maraş bölgesinde bulunan üç otel ve iki de apartman dairesinin alım-satım sözleşmesinin yasallaşması çabası çerçevesinde Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurduğu yönündeki haberlere yer verdi.

Fileleftheros gazetesi haberi “Komisyon Aracılığıyla Anlaşmanın Yasallaşması-Kıbrıslı Türk İş İnsanı Otellerin Alım Satımına İlişkin Başvuruda Bulundu” başlıklarıyla aktarırken “Yeni Bakış’”ın haberinin içeriğine de geniş bir şekilde yer verdi.

Gazete yine habere atıfta bulunarak Kıbrıslı Türk iş insanının, Kapalı Maraş’ta bulunan “Cleo Hotel”, “Golden Seaside Apartment Hotel” ve Aegean Hotel” isimli üç otel ve iki apartman dairesinin, daha önce kayıtlı mal sahibi ile yaptığı satış sözleşmesine ek olarak Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurduğunu ve 13/2008 yasa tahtında bu malların satış ve devrinin adına yapılmasını talep ettiğini yazdı.

Gazete haberinde ayrıca “Yenidüzen” gazetesinin geçtiğimiz Çarşamba günü yayımladığı Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Növber Ferit Veçhi’nin üç otelin satın alınmasına ilişkin herhangi bir resmi talebin bulunmadığı şeklindeki açıklamalarına da yer verdi.

Alithia gazetesi haberi “Maraş’taki Otellerin Alıcısı Taşınmaz Mal Komisyonu’nda” başlığıyla aktarırken Haravgi gazetesi “Kıbrıslı Türk Alıcı Taşınmaz Mal Komisyonu’na Başvuruda Bulundu”, Politis gazetesi ise “Kıbrıs Cumhuriyeti Alım-Satımı Engellemekteki Zafiyetini Resmi Olarak Doğruladı-Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Müdahale Etme Olanağı Yok” başlıklarını kullandı.

 

RUM İÇİŞLERİ BAKANI

Fileleftheros gazetesine göre Rum İçişleri Bakanı Konstantinos Yoannu, DİPA Başkanı Marios Karoyan ile görüşmesi çerçevesinde yaptığı açıklamada Maraş’taki otellerin satışına ilişkin soru üzerine “ tasdikli bir yetkili tarafından tasdik edilmiş ve Tapu Siciline ibraz edilmemiş bir satış belgesinin söz konusu olduğunu” ifade etti.

Yoannu, İçişleri Bakanlığı’ndan bu belgenin onaylanmasının istenmediğini, Tapu Dairesi’ne sunulmayan bir belge için İçişleri Bakanlığı’nın başka bir şey yapmasının mümkün olmadığını söyledi.

Satış belgesine ilişkin olarak Yoannu, bunun; İçişleri Bakanlığı’nın yasal olarak müdahil olmadığı özel bir anlaşma olduğunu belirtirken konuyla ilgili gelişmeler olması durumunda ileri tedbirler alınması amacıyla, Bakanlığın danışmanı olan Başsavcı ile temas halinde olduğunu ifade etti.