Son Dakika Haberler

Recep Tayyip Erdoğan, Joe Biden ile görüştü

Recep Tayyip Erdoğan, Joe Biden ile görüştü
Okunma : 51 views Yorum Yap

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya’nın başkenti Bali’de gerçekleşen G20 Liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. Erdoğan-Biden görüşmesinde ABD Başkanı Biden, F16 sürecine yönelik desteğinin devam edeceğini söyledi. Biden ayrıca İstiklal Caddesi’ndeki saldırıda hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti. ABD Başkanı, tahıl koridorunda sevkiyatın yeniden başlamasını sağlayan çabası için de Erdoğan’a teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron’a, tahıl koridorunun yoğun çabalarla yeniden işlemeye başladığını, mutabakatın devamı için AB’nin de üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan Erdoğan ile Biden arasında G20 Liderler Zirvesi sırasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin açıklama yapıldı.

Buna göre görüşmede, ticaret ve güvenlik konuları başta olmak üzere iki ülke ilişkileri ele alındı.

ABD Başkanı Biden, İstanbul’da İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısında yaşamını yitirenler için taziyelerini iletti.

Bölgesel gelişmelerin de değerlendirildiği görüşmede, ABD Başkanı Biden, Rusya-Ukrayna arasında tahıl koridorunda yaşanan sorunun çözülmesini ve sevkiyatın yeniden başlamasını sağlayan çabaları dolayısıyla Erdoğan’a teşekkür etti.

Türkiye ile ABD arasındaki F-16 sürecine yönetim olarak desteklerinin devam edeceğini belirten ABD Başkanı Biden, İsveç’in NATO üyeliği sürecinde Türkiye’nin önemli bir aktör olduğunu da ifade etti.

Apurva Kempinski’deki görüşme, basına kapalı gerçekleştirildi.