Son Dakika Haberler

Putin, vakalardaki rekor artışa rağmen önlemlerin gevşetilmesi kararı aldı!

Putin, vakalardaki rekor artışa rağmen önlemlerin gevşetilmesi kararı aldı!
Okunma : 32 views Yorum Yap

 

Koronavirüs vakalarındaki artış rekoruna rağmen Rusya Devlet Başkanı Putin, halka açık alanlarda kısıtlamaların adım adım gevşetileceğini duyurdu. Bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada devletin ailelere ve ekonomiye finansal destek sağlayacağını bildirdi.

 

Rusya’da istatistik kurumu ülke ekonomisinde Mart ayı için yüzde 29 oranında bir gerileme bekliyordu. Putin, koronavirüs nedeniyle Mart ayından beri getirilen ulusal kısıtlamaların salı gününden itibaren kaldırılacağını açıkladı. Putin, büyük kitlesel organizasyonların yasak olduğunu ve hijyen kurallarına uyulmasının gerektiğini belirtti. 65 yaş üzeri insanların evlerinde kalmaya devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. Güvenlik kurallarına uyulduğu takdirde inşaat ve tarım sektörü işlerinin kaldığı yerden devam edebileceğini vurguladı. Rusya Devlet Başkanı, “Şimdiye kadar aldığımız tüm tedbirler salgına karşı atacağımız bir sonraki adımı atmamıza, kısıtlamaları kademeli olarak kaldırmamıza olanak sağladı.” dedi. Bunun dikkatli bir şekilde yeni ve daha sıkı güvenlik tedbirleri altnda gerçekleşmek zorunda olduğunu açıkladı. Putin konuşmasında “Koronavirüs ile mücadelede herhangi bir çöküş, geriye dönüş, ikinci bir salgın dalgası ve bunların doğuracağı komplikasyonlara izin veremeyiz. Tekrar söylüyorum, kısıtlamaların tamamı bir çırpıda kaldırılmayacak, bu durum ne kadar gerekiyorsa o kadar sürecek.” dedi.

 

Putin ekonomiyi canlandırmak için yeni yardımlarda bulunulacağını da belirtti. Kısıtlamalar nedeniyle zor durumda kalan işletmelere vergi ödemelerinde kolaylık sağlanacağını duyurdu. Rusya Merkez Bankası’nın para politikasını gevşetmesinin talebi arttıracağını umduğunu, bunun yanında işsizliğin artmamasına dikkat edileceğini belirtti. Koronavirüs krizi sürecini atlatmak için ailelere sosyal yardımlarda bulunmaya devam edileceğini de sözlerine ekledi.