Son Dakika Haberler

Pile’de test sevinci!

Pile’de test sevinci!
Okunma : 193 views Yorum Yap

Pileliler için Beyarmudu Sınır Kapısı’nda dün toplu PCR testleri yapıldı

Pile Muhtarı Güden, dün 336 kişiye test yapıldığını söyledi ve daha önce de kuzeyde özel sektörde ya da aile işletmelerinde çalışan 68 Kıbrıslı Türk’e geçiş için izin verildiğini belirtti. Güden halkının çok zor günler yaşadığının altını çizerek yetkililere süreci hızlandırmaları için çağrı yaptı.
DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI…
Beyarmudu Sınır Kapısı’nda yapılan PCR testleri duygusal anlara da sahne oldu. Testler vasıtasıyla aylarca bir birini göremeyen akrabalar ve arkadaşlar görüşme şansı buldu. Pile’deki yakınlarının Beyarmudu Sınır Kapısı’na gelerek test yaptıracağını bilen bazı kişiler Beyarmudu Sınır Kapısı’na giderek onları gördü. Hatta bazıları babasının Babalar Günü’nü de bu vesile ile kutladı.

Pileliler için Beyarmudu Sınır Kapısı’nda dün toplu PCR testleri yapıldı.
Ancak Pilelilerin ne zaman kuzeye geçecekleri ile ilgili net bir açıklama yapılmadı.    Bu arada Beyarmudu Sınır Kapısı’nda yapılan PCR testleri duygusal anlara da sahne oldu. Testler vasıtasıyla aylarca bir birini göremeyen akrabalar ve arkadaşlar görüşme şansı buldu. Hatta bazı evlatlar babalarının “Babalar Günü”nü bu vesile ile kutlayabildi ve hediyelerini verebildi.      Konuyla ilgili bilgi alınan Pile Muhtarı Veysel Güden dün 336 kişiye test yapıldığını söyledi. Güden ayrıca Pile halkının çok zor günler yaşadığının altını çizerek yetkililere süreci hızlandırmaları için çağrı yaptı. “336 kişiye test yapıldı”    Pile Muhtarı Veysel Güden dün 336 kişiye PCR testi yapıldığını söyledi ve bu testlerin Bakanlar Kurulu’nda daha önce alınıp, kuzeye geçişi ilgilendiren kararla alakalı olduğunu belirtti.    Güden, kuzeye geçişlerin ne zaman başlayacağı konusunda net bir açıklama yapılmadığını ifade etti ve şu şekilde konuştu:    “Kararın açıklanmasını bekliyoruz. Ancak geçişlerin başlanması için Sağlık Bakanlığı’nın sonuçları İçişleri Bakanlığı’na İçişleri Bakanlığı’nın polise bildirmesi gerekiyor. Ayrıca oradan İngiliz Yüksek Komiserliği’ne bildirilecek. Onlar değerlendirecek ve genelge yayınlanacak ve geçişe başlanacak. Bence en erken Çarşamba başlar.”

“Kuzeyde özel işletmelerde çalışan 68 kişi geçişe başlamıştı”
Güden, 1 Haziran-11 Haziran arasında kuzeyde özel sektörde ya da kendi aile işletmelerinde çalışanlar geçişe başladığını kaydetti ve bu durumda olan da 68 kişi olduğunu belirtti.    Kamu çalışanları ve diğer vatandaşların geçişlerinin hâlâ başlamadığından söz eden Güden şu şekilde konuştu:    “Şu anda kuzeye de güneye de geçemiyorum. Hatta bugün Babalar Günü kutlamaları da barikatta yapılabildi. Test nedeniyle oraya giden vatandaşlarımız aile ve yakınları ile orada görüşebildi. Bizim için çok üzücü bir durum…” “En büyük temennimiz gerekli çalışmaların hızla yapılması”    Güden, Pile’den şu anda kuzeye de güneye de geçiş olmaması nedeniyle vatandaşların ilaç ihtiyacı gibi yönlerden mağdur olmaması için polisle anlaşma yaptığını ifade etti ve “ilaçlar barikata getiriliyor ve oradan alıp halka veriyoruz. Temennimiz bu saatten sonra bürokrasinin hızlı çalışması. Bakanlıklar arası, kurumlar arası yazışmaların hızlı yapılması… Ayrıca Dışişleri Bakanlığı’nın da İngilizlerle ilgili bildirimi yapmasıdır” dedi.