Son Dakika Haberler

Patagonya’da dev dinozor fosili!

Patagonya’da dev dinozor fosili!
Okunma : 2.053 views Yorum Yap

Paleontologlar, Brezilya’nın Rio kentinde düzenledikleri basın toplantısında, şimdiye kadar bilinmeyen bir tür olan dev dinozora ‘futalognkosaurus dukei’ adının verildiğini belirtti.

Paleontologlar, yaklaşık yüzde 70’ini buldukları ve dünyada şimdiye dek bulunan en büyük üçüncü büyük fosilin sahibinin etobur dinozorlar tarafından yendiğine dair işaretleri de gösterdi.

Arjantin’in Comahue Üniversitesi Paleontoloji Merkezi Başkanı Jorge Calvo, Patagonya’da 2000 yılında kazılar başladığında dev dinozora ait önce 3 servikal omur, 2001’de 5 omur, sonrasında da geri kalanını bulduklarını belirtti.

Boğaz yapısından ötürü şimdiye dek bilinmeyen bir türe ait olan bu dev dinozora verilen isim, bölgedeki Mapuche yerlilerinin ‘kertenkeleler dev şefi’ kelimeleri ile kazılara mali destek sağlayan Duke Energy şirketinin isminden oluşturuldu.

Calvo, hayvanın en az 8 ton ağırlığında olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Basın toplantısı sırasında, dev dinozorun boynundaki son omurga parçasının replikasını gösteren bilimadamları, bunun 1.10 metre boyunda olduğunu ve gerçek ağırlığının 200 – 300 kg olduğunu belirtti.

Yaklaşık 400 m2 genişliğinde bir alanda 2000 yılından bu yana yapılan kazılarda başka hayvan ve bitkilere ait binden fazla fosil bulduklarını belirten paleontologlar, Güney Amerika, Afrika ve Hindistan’da titanozorların yaşadığı dönem olan Üst Kretas döneminin ekosistemi hakkında şimdiye kadar bilinmeyen kesinlikte bilgi sağladığını kaydetti.

Bilimadamları, bulguların şu an step benzeri bir bölgeye sahip ve bitkiden yoksun Patagonya’da o dönemde sıcak ve nemli bir iklim bulunduğunu ve bölgenin yoğun ormanlara sahip olduğunu gösterdiğini belirtti.

Araştırmacılar, 50 cm kalınlığında bir kaya katmanında bulunan fosillerin tüm bu hayvanların aynı zaman diliminde yaşadıklarını gösterdiğini kaydederek, bu bölgenin ilki olan balıklara ve başka canlılara ait fosilleri bulduklarını açıkladı.