Son Dakika Haberler

Papa Francis ‘Daha fazla dayanışma’ çağrısı yaptı

Papa Francis ‘Daha fazla dayanışma’ çağrısı yaptı
Okunma : 22 views Yorum Yap

Papa Francis, tarihte ilk kez cemaat olmadan Paskalya ayini düzenledi.

St Peter Bazilikası’nın merkezi balkonundan afiş asılmadı. Vatikan marşı çalmadı. St Peter Meydanı’nı süsleyen çiçek aranjmanları yoktu. İtalya ülke çapında bir koronavirüs kilitlenmesine saygı göstermeye devam ederken, yakındaki sokaklar boş ve sessizdi.

Koronavirüs salgını hayatın her alanı olumsuz etkilemeye devam ederken, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, korona virüs salgını nedeni ile tarihte ilk kez Vatikan’da bulunan Petrus Bazilikası’nda cemaat olmadan Paskalya ayini düzenledi.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Paskalya ayinini koronavirüs nedeniyle halka kapalı bir şekilde gerçekleştirdi. Tüm dünyanın acı çektiği bu salgına karşı birlik çağrısı yaptı.

Koronavirüs salgını sebebiyle inananlara kapalı şekilde Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası içinde Paskalya yortusu ayinini yöneten Papa, ayin sonrasında geleneksel bayram mesajı ‘Urbi et Orbi’ (Roma ve dünyaya) konuşmasını yaptı.

Dünya genelinde pek çok kişinin yaşamına mal olan koronavirüs salgınına değinen Papa, “Bugün düşüncelerim her şeyden önce koronavirüsten doğrudan etkilenenlerle; hastalarla, hayatını kaybedenlerle ve yakınlarına son vedalarını dahi yapamayan ailelerle.” dedi.

Politik liderlere de seslenen Papa, tüm dünya bugün çığır açan bir krizle karşı karşıya olduğunu, daha fazla dayanışma göstermekten kaçınmaması gerektiğini söyledi.

Mesih’in dirilişi “sorunları yok eden sihirli bir formül” değil, “kötülüğün kökü üzerindeki sevginin zaferi” diye devam etti. Bu zafer, “baypas” ı ıstırap ve ölümü değil, onlardan geçer, uçurumda bir yol açar, kötülüğü iyiye dönüştürür ”diye ekledi.