Son Dakika Haberler

Panik satış yapmayın!

Panik satış yapmayın!
Okunma : 5 views Yorum Yap

 

“KÂBUS SONA ERDİ”…
Kripto paralar, geçtiğimiz günlerde yılın en sert düşüşünü yaşarken; kripto varlık borsaları, dün itibarıyla toparlanma emareleri gösterdi. Tesla ve SpaceX CEO’su, milyarder iş insanı Elon Musk’ın spekülatif söylemleri ve Çin’in, hem kripto para kullanımına hem de madenciliğine yönelik getirdiği yasakların etkisiyle çakılan kripto varlıklar, yeni haftanın ilk işlem gününde silkindi.

Buna göre, kripto para piyasalarının toplam değeri, son 24 saatte yüzde 19 artarken; 24 saatlik işlem hacmi ise 229 milyar dolarda.

“SATMADIKÇA KAYBINIZ YOK”…
Hüseyin Sadeghi, yapılan spekülatif eylemleri yorumlarken, kripto borsalarındaki ‘balinaların’ fiyatı düşen kripto varlıkları ‘düşük fiyattan’ topladığını söyledi.

Sadeghi, bu tip eylemlerle, insanlara “Bu işten para kazanılmaz, nereden girdik bu işe, lanet olsun başladığım güne, bütün paramı kaybedeceğim” dedirterek ‘panik satış’ yaptırmanın amaçlandığına dikkat çekerken; “Değeri ne kadar düşerse düşsün, elinizdeki emtiayı satmadığınız sürece kaybınız yok. Krizin geçmesini bekleyin” dedi. Kripto paralar, geçtiğimiz günlerde yılın en sert düşüşünü yaşarken; kripto varlık borsaları, dün itibarıyla toparlanma emareleri gösterdi.

Buna göre, mayısın ikinci haftasında 2.5 trilyon doları aşan kripto para piyasasının toplam hacmi, olumsuz haberlerin peş peşe gelmesiyle yönünü aşağı çevirmişti. Sadece 12 günde değerinin yarısından çoğunu kaybeden piyasa, önceki gün 1.2 trilyon dolar seviyelerine kadar indi.

Keza, 64 bin doların üzerinde tüm zamanlar zirvesini belirleyen lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) de bu düşüşle 30 bin dolara kadar gerilerken; lider altcoin Ethereum (ETH) ise 4 bin 300 dolardan bin 300 dolara kadar düştü ancak dün itibarıyla kripto para piyasaları yönünü bir kez daha yukarı çevirdi.

Bu bağlamda, son 24 saatte yüzde 13 değer kazanan BTC, 38 bin dolara dayandı. Yüzde 26’lık yükselişiyle dikkat çeken ETH ise 2 bin 500 dolara yaklaştı. Cardano (ADA), yüzde 26’yı aşan yükselişle 1,50 dolara dayanırken, ilk 100’ün en dikkat çeken performansı ise yüzde 76’lık artışla Maker (MKR) oldu. MKR, dün akşam saatlerinde 3 bin 520 dolardan işlem görüyordu.

Ayrıca, ilk 100’deki tüm kripto paralar, dünün akşam periyodunda günlük bazda yeşilde yani yükselişteydi. Öte yandan, kripto para piyasalarının toplam değeri son, 24 saatte yüzde 19 artarken; BTC baskınlığı da yüzde 45’e dayandı. ETH’nin piyasadaki payı da şu anda yüzde17,8 seviyesinde. Piyasanın 24 saatlik işlem hacmi ise dün akşam saatlerinde 229 milyar dolar olarak kayda geçti.

Musk ve Çin…

Hatırlanacağı üzere, elektrikli araç üreticisi Tesla’nın ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın, şirketinin artık elektrikli araçlar için bu yolla ödeme kabul etmeyeceğini açıklamasından bu yana BTC ve diğer kripto paraların fiyatı önemli ölçüde düşmüştü. Musk, bu ay Tesla’nın BTC kararının çoğu Çin’deki ucuz kömür temelli elektrikle gerçekleştirilen BTC madenciliğinin çevresel etkileri nedeniyle alındığını söylemişti.

Öte yandan Musk, Twitter üzerinden de takipçilerine elindeki Dogecoinleri (DPGE) satmadığının ve satmayacağının güvencesini vermişti. Musk’ın sürekli speküle ettiği kripto para piyasalarına ilişkin olarak tartışmalar sürerken, Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao da tartışmaya dahil olmuştu. Zhao, “Musk’ın sözleri kripto para piyasalarını hareket ettiriyor, dikkatli olunması gerekiyor” açıklamasında bulunmuştu.

Musk, 1.5 milyar dolar tutarında BTC alımı gerçekleştirdiğini geçtiğimiz aylarda ‘son derece gecikmeli’ şekilde duyurmuş ve Tesla satışında BTC kabul edileceğini de açıklayarak, BTC’nin ciddi bir ralli yakalamasını sağlamıştı. Musk’ın bu spekülasyonu ardından Tesla, 15 yılda satışlardan yapacağı kârı, sadece bir ay içerisinde yapmıştı. Çin de finans ve ödeme hizmeti veren kuruluşların kripto para işlemi yapmasını yasaklamıştı.

Çin Bankacılık Birliği, Ulusal İnternet Finans Birliği ile Ödeme ve Takas Birliği’nden ortak olarak yapılan konuya ilişkin açıklamada, bankalar ve online ödeme kanallarının müşterilerine kripto paralarla ilgili herhangi bir hizmet sunamayacağı belirtilmişti.

Ayrıca, 21 Mayıs’ta Çin Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nden gelen BTC işlemleri ve madenciliğine yönelik kısıtlama çağrısının yenilenmesi de kripto para piyasalarını yine baskıladı.

Dünyanın yedinci madencilik havuzu Huobi Pool da yaptığı açıklamayla, artık Çin bölgesinde madencilik yapan BTC madenciliği gruplarına hizmet vermeyeceğini duyurdu. Dünyanın en geniş tabanlı çevreci örgütlenmesi Greenpeace de geçtiğimiz cuma yaptığı bir açıklamayla, madencilik faaliyetlerinde harcanan elektrik enerjisinin göz önünde bulundurduklarını ve kripto para bağışını kabul etmelerinin ‘artık’ mümkün olmadığını duyurmuştu.

Sadeghi: Balinalar topluyor Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği (KTEB) Yönetim Kurulu Üyesi, Gayrimenkul Danışmanı ve kripto varlık yatırımcısı Hüseyin Sadehgi, yapılan spekülatif eylemleri yorumlarken, kripto borsalarındaki ‘balinaların’ fiyatı düşen kripto varlıkları ‘düşük fiyattan’ topladığını söyledi.

Sadeghi, bu tip eylemlerle, insanlara “Bu işten para kazanılmaz, nereden girdik bu işe, lanet olsun başladığım güne, bütün paramı kaybedeceğim” dedirterek ‘panik satış’ yaptırmanın amaçlandığına dikkat çekerken; “Değeri ne kadar düşerse düşsün, elinizdeki emtiayı satmadığınız sürece kaybınız yok. Krizin geçmesini bekleyin” dedi.

Kripto varlıkların, yatırım enstrümanları arasında ‘en volatil’ yani en oynak emtialar olduğunu hatırlatan Sadeghi, dalga boyunun bu denli yüksek ve ‘kestirilemez’ olduğu bir yatırımı psikolojik olarak kaldıramayan yatırımcıların, ‘çok daha stabil’ devlet tahvili veya hazine bonosu gibi değerli kağıtlara yönelmesinin daha uygun olabileceği önerisini de yaptı.

Vadeli veya halk arasındaki adıyla ‘kaldıraçlı’ işlem yapanların, ‘en azından anaparayı kurtarmak için’ kripto varlıklarını son krizde satmak zorunda kalarak çok ciddi bir zarara girdiklerini de belirten Sadeghi, kazanç iddiası kadar ‘riski de yüksek’ vadeli işlemlerden kaçınılması gerektiğini ve spot işlemlerin çok daha güvenli olduğunu hatırlattı.

‘Kaybetmenin göze alınabildiği’ miktarlarla bu tarz yatırımlara başlanması gerektiğini de vurgulayan Sadeghi, ‘borç para almak veya kredi çekmek’ gibi eylemlerin ardından başlanılan kripto varlık yatırımcılığının hüsranla sonuçlanması durumunda, ‘zannedilenden de yıkıcı’ durumlarla karşılaşılabileceği gerçeğine dikkat çekti.

Bir ‘yatırım sepeti’ yapılmasını ve bu sepetin de çeşitlendirilmesini öneren Sadeghi, BTC ve ETH’nin bu sepette ‘mutlaka’ bulunması gerektiğini; alt coin tercihinde ise ‘whitepaper’ denilen ve ilgili kripto varlığın projelerini içeren yazılı belgelerin incelenmesi gerektiğini söyledi.

‘Balina’ nedir?
Kripto varlık borsaları terminolojisinde, elinde 5 bin BTC ve fazlasını bulunduran yatırımcılar ‘humpback whale yani kambur balina’, bin-5 bin BTC bulunduran yatırımcılar ‘whale yani balina’, 500-bin BTC bulunduran yatırımcılar ‘shark yani köpek balığı’, 100-500 BTC bulunduranlar ‘dolphin yani yunus’, 50-100 BTC bulunduranlar da ‘fish yani balık’ olarak adlandırılıyor.

Ayrıca, elinde 10-50 BTC bulunduran yatırımcılara ‘octopus yani ahtapot’, 1-10 BTC bulunduranlara da ‘crab yani yengeç’ deniyor. Elinde 1 BTC’den az BTC bulunduran yatırımcıların sıfatı ise ‘shrimp yani karides’ ki son üç tip yatırımcı, son dönemde yaşanan krize benzer dönemlerde panik satışlara zorlanıyor ve ellerindeki varlıklar da ‘diğerleri’ tarafından ‘değerinin çok altında’ kapatılarak batırılıyor.