Son Dakika Haberler

Özersay: Pile’deki vatandaşlarımızın geçişini sağlayacak model hazır!

Özersay: Pile’deki vatandaşlarımızın geçişini sağlayacak model hazır!
Okunma : 347 views Yorum Yap

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret  gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu., Pile’de yaşanan son durumu değerlendirdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın bu yöndeki çalışmalarını tamamladığının altını çizen Özersay, Pile’den Kuzey Kıbrıs’a geçişin sağlanabileceği modeli  açıkladı.

Pile’de yaşayan KKTC vatandaşlarının, Güney Kıbrıs’a geçmeyeceğini, toplu yerlerde bulunmayacağını içeren bir beyanname ile Kuzey Kıbrıs’a geçebileceğini ifade eden Özersay, bu modelin denetiminin muhtar, azalar ve oluşturulacak bir diğer mekanizma ile denetleneceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’nın çalıştığı modelin yarın Bakanlar Kurulu’na sunulacağına dikkat çeken Özerasay, Pile’de yaşayan vatandaşların mağdur edilmemesi için gerekenin yapılacağını vurguladı.

Özersay’ın konuşması şöyle:

Pile’de yaşayan vatandaşlarımızın ciddi bir mağduriyet yaşadığının farkındayız. Bu durumdan mutlu değiliz. Yurt dışında farklı ülkelerde çeşitli nedenlerle gitmiş olup orada kalan vatandaşlarımızın durumu da bizi üzüyor. Hepsi ile ilgili bir şey yapmaya çalışıyoruz.

Pile’deki vatandaşlarımız tepki göstermekte haklıdır. Yeter ki bu eleştirileri yaparken biraz adil olsun herkes. Çünkü biz burada özel olarak Pile’ye döküm bir karar alarak insanları mağdur edelim diye düşünmedik. Biz toplumun genelinin sağlığını tehlikeye atabilecek olan riskleri azaltmaya çalıştık.

Bu nedenle evet Pile, ülkedeki KKTC vatandaşlarından daha fazla mağdur oldu. Bu bir gerçektir.

Bu mağduriyeti gidermek için bazı adımlar attık.

Ancak bu adımlar yeterli değildi. Ben adil olmaya çalışıp mağduriyeti görüyorum ve kabul ediyorum.

Model nasıl işleyecek?

Dışişleri Bakanlığı olarak bir görüş ortaya koyduk. Bir süredir üzerinde çalıştığımız fikri şekillendirdik.

Pile köyü içerisinde kalan vatandaşlarımızın bir kısmı Güney Kıbrıs’a geçiyor. Risklerden bir tanesi bu. Bir diğeri Güney Kıbrıs’a geçmese bile Güney Kıbrıs’a geçen Kıbrıslı Rumlarla birlikte Pile içerisinde alışveriş yapıyor. Kendisi geçmese bile aynı evde kaldığı diğer insanlar Güney Kıbrıs’a gidip geliyor.

Bu çok önemli bir risktir. Bu durum kapalı sitemi yerle bir eder.

Yarın Bakanlar Kurulu’na bu konu ile ilgili bir öneri sunacağım. Bu öneri, Kuzey Kıbrıs’ta işi olan dükkanı olan vatandaşların sürekli olarak her gün Kuzey’e geçme ihtiyacı var.

Karantina koşullarından dolayı bunu yapamıyorlar. Ancak bu tarafa çalışmaya gelecek olan vatandaşlarımızın belirli şartlar çerçevesinde kişisel bir taahhütte bulunmaları ve bunun da gerek muhtar gerek azalar gerekse kendi içinde başka bir mekanizma ile denetlenmesi üzerine kurulu bir fikirdir söz konusu olan.

Eğer bir kişi haftanın belli günlerinde Kuzey Kıbrıs’a geçmek istiyorsa, işi varsa dükkanı varsa Güney Kıbrıs’a bu süre zarfında geçmeyeceğini, Pile içerisinde de alışveriş ve benzeri noktalarda da bulunmayacağını beyan edecek.

“İstismar eden geçiş listesine alınamayacak”

Bu model Esasen güven üzerine kurulu ama aynı zamanda muhtara, azalara ve diğer bazı yetkililere görev düşecek olan denetimi bunun üzerinden yapılacak olan bunu istismar edeninde geçiş listesinin içerisinden isminin çıkarılması sonucunu doğuracak olan bir mekanizmadır.

Sonuç itibari ile Kuzey Kıbrıs’ta dükkanı olan, işi olan veya çalışan gerekse çeşitli nedenlerle haftada bir veya birkaç kez Kuzey Kıbrıs’a geçerek ailesini ziyaret etmek isteyen listeye adını yazdıracak ve bu şekilde Kuzey Kıbrıs’a karantinasız bir şekilde geçme imkanı olabilecek.