Son Dakika Haberler

Omicron nedir? İşte Omicron varyantının belirtileri

Omicron nedir? İşte Omicron varyantının belirtileri
Okunma : 60 views Yorum Yap

Omicron varyantı, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de  ve ülkemizde de paniğe neden oldu. Uzmanlar omicron varyantının etkisinin kırılması için üçüncü dozun önemine dikkat çekiyor. Güney Afrika’da ortaya çıkan ve buradan diğer ülkelere yayılan Omicron varyantı ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da açıklamada bulunmuştu. Peki, Omicron nedir? Omicron varyantı Türkiye’de görüldü mü? İşte Omicron varyantının farklı ve belirtileri

(Kovid-19) korkulan oldu, virüs bir kez daha mutasyon geçirdi. Omicron adı verilen yeni varyant kısa süredir birçok ülkeye yayıldı. Dünya genelinde 5 milyondan fazla insanın hayatına mal olan virüsle mücadele sürerken Güney Afrika’da ortaya çıkan bu varyant, Afrika, İsrail ve Hong Kong’dan sonra Belçika, Almanya ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde de tespit edildi.

ANA BELİRTİ KAŞINTI HİSSİ

Mirror gazetesinde yer alan habere göre, Omicron varyantındaki ana semptomun boğazda kaşıntı hissi ve ona eşlik eden kuru öksürük olduğunu belirlendi.
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) raporunda ana belirtiler öksürük (yüzde 89), yorgunluk (yüzde 65) ve tıkanıklık veya burun akıntısı (yüzde 59) en yaygın üç semptom olarak sıralanıyor.