Son Dakika Haberler

Oğuz: “Yangın alanının rehabilitasyonuyla ilgili planlama yapılarak bölge yeniden yeşillendirilecek”

Oğuz: “Yangın alanının rehabilitasyonuyla ilgili planlama yapılarak bölge yeniden yeşillendirilecek”
Okunma : 44 views Yorum Yap

 

 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, BRT’de yayınlanan Haber Kritik programına katılarak, yangın sonrası atılacak adımlar ve çalışmalarla ilgili açıklamada bulundu.

Oğuz, “Teknik anlamda soğutma çalışmalarımnız devam ediyor. Ekiplerimiz 24 saat bölgede. Öncelikle hedefimiz belli sürede tedbirlerimizi alarak tamamen sıfır hatayla bitirmek. Çünkü ufacık bir ihmal, emniyetsizlik yeniden büyük felaketlere yol açabilir. O yüzden tedbirli gidiyoruz. Soğutma süresini uzatacağız” dedi.

Bakan Oğuz, yangın bölgesinde canlı ateşin bırakılmaması gerektiğini söyleyerek, kontrolün ise ekipler tarafından yapıldığını kaydetti.

İş makinelerinin yangın bölgesinde çalışmalarını sürdürdüğünü de belirten Oğuz, “Güney’den Kuzey’e batı bölgesine sarp bölge olmasına rağmen koridor açmak istiyoruz. Doğu’da bununla ilgili çalışmaları tamamladık. Alan etrafındaki kontrol ve denetimlerimiz devam ediyor. Ekipler bölgededir” şeklinde konuştu.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Oğuz, yangın alanının rehabilitasyonuyla ilgili teknik uzmanlarla ve gerekmesi halinde üniversitelerden de destek alarak alanın bitki örtüsünün planlamasının yapılarak bölgenin yeniden yeşillendirileceğini ifade etti.

Oğuz, yangın sonrası neler yapılması gerektiğiyle ilgili bir raporlama yapılacağını ve hükümetin olanakları çerçevesinde de bu çalışmaların gerçekleştirileceğini belirtti.

Bakan Oğuz, toplumda çevre duyarlılığının artması gerektiğini de vurguladı.

Dursun Oğuz, “Özel arazideki bir iş makinesinde çıkan yangın bizi bugünlere getirdi. Kimse kusura bakmasın. Yangın devam ederken, bilgisiz ve sorumsuz kişilerin umursamazlıkları bizleri üzüyor. Yangın devam ederken, başka yerde sigara izmaritinden dolayı yangın çıktı” dedi.

 

 

 

BRT