Son Dakika Haberler

Nazım Çavuşoğlu: Okullardaki yabancı öğrenci artışı yüzde 60’ın üzerinde

Nazım Çavuşoğlu: Okullardaki yabancı öğrenci artışı yüzde 60’ın üzerinde
Okunma : 84 views Yorum Yap

 

 

 

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Meclis Genel Kurulu kürsüsünden yaptığı açıklamada, okullarda yabancı çocuklara Türkçe öğretmek için öğretmenlere kurs verdiklerine işaret ederek, yabancı artışının yüzde 60’ın üzerinde olduğunu kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, Erhürman’ın konuşmasında “hadsizlikten, parodiye, oyunlara” kadar birçok söz duyduklarına işaret ederek, bunu uzatırlarsa sabaha kadar konuşabileceklerini ama asli işleri yapamayacaklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, okullarda yabancı çocuklara Türkçe öğretmek için öğretmenlere kurs verdiklerine işaret ederek, eğitime önem verdiklerini ve gerekli tedbirleri almaya çalıştıklarını belirtti.

“Sürekli bir akış var, devlet olarak radikal kararlar almamız gerekiyor” diyen Çavuşoğlu, sorunu çözmeye çalıştıklarını kaydetti.

İskele, Gazimağusa ve Girne’de satışı yapılan yerlerle birlikte ailelerin de ülkeye geldiğini söyleyen Çavuşoğlu, yabancı artışının yüzde 60’ın üzerinde olduğunu belirtti.

Konu üzerinde çalıştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, tedbir alıp, zorunlu eğitim dışında kalan lise öğrencileri için hazırlık dil eğitimi üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Okulları sürekli ziyaret edip, çocuklarla konuştuğunu ve gelişimlerini izlediğini kaydeden Çavuşoğlu, yoğunluğun ciddi bir sorun olduğuna işaret etti.

Çavuşoğlu, yabancı çocukların, özellikle lise öğrencilerinin okul saatleri dışında kendi ülke okullarının çevrim içi derslerine katıldığını kaydetti.

Eğitim camiası olarak bu konuda ciddi mücadele ortaya koyduklarını ifade eden Çavuşoğlu, bu yoğunluk dikkate alındığında, bir hazırlık aşamasına önem verdiklerini, bu yönde ortaya konulan bir çalışma olduğunu ve bu hazırlık aşamasını geçemeyenlerin kayıt olamayacağını belirtti. Çavuşoğlu, bu sorunun mutlaka çözüleceğini kaydetti.

Çavuşoğlu, çocukların en değerlileri olduğunu ifade ederek, her türlü tedbiri alarak, sendika ve öğretmenlerle istişare içerisinde çocukların kayıp yaşamamasını sağlayacaklarını söyledi.