Son Dakika Haberler

NASA: Anormal derecede yüksek alkollü bir kuyruklu yıldız tespit ettik

NASA: Anormal derecede yüksek alkollü bir kuyruklu yıldız tespit ettik
Okunma : 19 views Yorum Yap

 

 

 

NASA desteğiyle yapılan araştırmayla bilim insanları, Comet 46P/Wirtanen adlı kuyruklu yıldızın yüksek seviyede alkol barındırdığını tespit etti.

 

Normalde kuyruklu yıldızlar için ‘alkollü canavarlar’ denir. Bunun nedeni ise Güneş Sistemi’nin dış kısımlarından içine doğru hareket ettiklerinde ısınıp alkollü bileşikler salabiliyor olmaları. Ancak Comet 46P/Wirtanen’in, alışılmadık miktarda yüksek alkol saldığı gözlemlendi.

 

‘En yüksel alkol oranına sahip’

Bilim insanları 2,5 yıl önce Dünya’ya çok yaklaşan kuyruklu yıldızın ‘koma’ adındaki atmosferini inceledi ve araştırmanın sonucunu yayımladıkları bilimsel bir makaleyle duyurdu.

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda bir kuyruklu yıldız bilimcisi ve araştırmanın ortak yazarı Neil Dello Russo şöyle konuştu: “46P/Wirtanen, bugüne kadar herhangi bir kuyruklu yıldızda ölçülen en yüksek alkol-aldehit oranlarından birine sahip. Bu bize Wirtanen’in oluştuğu erken güneş sisteminde karbon, oksijen ve hidrojen moleküllerinin nasıl dağıldığı hakkında bilgi veriyor.”

Normalde, kuyruklu yıldızlar Güneş’e daha yakın yörüngede döndükçe, çekirdeklerindeki donmuş parçacıklar ısınır, sonra kaynar veya süblimleşir, doğrudan katı buzdan gaza geçerek sıvı fazı atlar. Gaz çıkışı olarak adlandırılan bu süreç, komaya neden olur.

 

Yapılan araştırmanın sonunda analizler Comet Wirtanen’in kimyasal yapısında şunların olduğunu ortaya koydu: “Asetilen, amonyak, etan formaldehit, hidrojen siyanür, metanol ve su.”