Son Dakika Haberler

Nalbantoğlu Hastanesi ayağa kalktı

Nalbantoğlu Hastanesi ayağa kalktı
Okunma : 77 views Yorum Yap

PİLLİ: 170 SOLUNUM CİHAZIYLA ÇOK ÜSTÜN BİR YOĞUN BAKIM SERVİSİ OLACAK

Sağlık Bakanı Ali Pilli Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin yangından hasar gören birimlerini ziyaret ederek hastanenin son durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Pilli’ye ziyareti sırasında hastane yetkililerinin yanı sıra, sigorta şirketi Mapfree Direktörleri Alişan Oşan ve Ömer Şan da eşlik etti.

PİLLİ: 170 SOLUNUM CİHAZIYLA ÇOK ÜSTÜN BİR YOĞUN BAKIM SERVİSİ OLACAK

Bakan Ali Pilli de Aralık ayından itibaren Sağlık Bakanlığı’nın pandemiye hazırlanırken, Kıbrıs’ın belki de en büyük yangınlarından birinin yaşandığını ve olduğu gibi bütün servislerin hasar gördüğünü ve hastanenin tamamen çalışamaz duruma geldiğini anlattı.

Kurum, kuruluşlar belediyeler ve Başbakanlıkla birlikte iktidar-muhalefet devletin tüm birimlerinin gerek yangın gerekse Covid-19 konularında Bakanlığın yanında olduklarını söyleyen Pilli, 9 Mart’tan beri Covid-19 ile mücadele ederken bir yandan da Hastaneyi diğer hasta vatandaşların kullanımına açmak için yoğun çaba sarf ettiklerini aktardı.

PİLLİ: “COVID-19 İLE SAVAŞIRKEN HASTANEMİZİN YARALARINI DA SARDIK”

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, bu süreçte canla başla çalışan tüm sağlık çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

Başhekim Dr. Adil Özyılkan, 1978’de açılan hastanenin 2 ay önce geçirdiği talihsiz yangın sonrası hasar aldığını belirterek, şu an hastanenin yaralarının sarıldığını ve eskiden daha güçlü bir durumda olduğunu kaydetti.

Özyilkan, “Kalp Damar Cerrahisi ve Yoğun Bakım’da meydana gelen yangın sonucu oralar kullanılamaz hale gelmişti, ancak yaralar sarıldı ve çoğu hasar giderilerek, kalp ameliyatlarına tekrar başladı” dedi.

Mapfree Sigorta Direktörü Alişan Oşan ,28 Şubat’ta yaşanan talihsiz yangın sonrası tüm zorluklara rağmen süratle çalışıp hastaneyi ayağa kaldırmayı istediklerini belirterek, sağlığın çok önemli olduğunu ve özellikle bu pandemi sürecinde en iyi şekilde atlatmak için ellerinden gelenin fazlasını yaptıklarını söyledi.

Oşan, “Şerden hayır çıkar misali, hastanemizi eskisinden daha iyi bir hale getirdik” diyerek, gerek belediyenin gerekse uğraşları sonucu, güzel bir başarı elde ettiklerini kaydederek, tüm sağlık çalışanları, basın mensupları, belediyeler, güvenlik kuvvetleri, polis ve sahada aktif rol alan herkese teşekkürlerini iletti.

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, amiral gemisi olarak adlandırılan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 28 Şubat’ta başına gelen talihsiz yangın felaketinin ardından kullanılamaz hale gelen Yoğun Bakım Servisi, KVC Servisi ve ameliyathanesinin yeniden tadil edilerek, eskisinden daha iyi hale geldiğini ifade etti.

Dumandan etkilenerek hasar alan diğer servislere de müdahale edildiği bilgisini veren Dr. Pilli, süratle hareket ettiklerini, herkesin Sağlık Bakanlığı’na yardım eli uzatarak, “Amiral Gemisi” olarak adlandırılan hastanenin kısa sürede yaralarının sarıldığını, eskisinden daha iyi bir hale getirildiğini kaydetti.

Bakan Dr. Pilli, hastanenin eksikliklerinin giderilmeye devam edeceğini vurgulayarak, bu süreçte yardımcı olan herkese teşekkürlerini iletti.

Bakan Pilli ayrıca şunları söyledi:

“Aralık 2019’da Kovid-19 dünyada görülmeye başladığında biz pandemiye hazırlanırken 28 Şubat’ta yangın meydana geldi.

KKTC’deki en büyük hastanesinde büyük bir yangın meydana gelerek, Yoğun Bakım, KVC hem servis hem ameliyathanesi tamamen fonksiyon dışı kalmıştı ve diğer serviler de hasar almıştı.

Süratle harekete geçerek, belediye, polis, devlet, basın mensupları, sağlık çalışanları olsun herkes el ele vererek, hastanenin yaralarını sardı.”

“HEM HASTANEMİZİN YARALARINI SARDIK, HEM DE KOVİD-19’LA SAVAŞTIK”

“28 Şubat sonrası biz süratle bu yaraları sararken, Kovid-19’la mücadele etmeye başladık. Bir yandan savaşırken, diğer yandan hastanemizi de eskisinden daha iyi yapmak için uğraşıyorduk.

Hastanemiz tam teşekküllü olarak, eskiye nazaran daha iyi bir hale gelmiştir. Durmak yok. Çalışmaya devam edeceğiz ve hastanemizin eksikliklerini de tamamlayacağız.

Tüm sağlık çalışanlarımız, Hükümet, Muhalefet ve Başbakan Ersin Tatar, sağlığımızın düzelmesi için yanımızda olarak, bize destek verdi. Herkese çok teşekkür ederim.”

Pilli, Hastanenin pandemi hastanesi ilan edildiği zaman zaten kullanılamaz durumda olduğunu ifade ederek, Hastanenin bugün neredeyse eskisinden daha iyi bir şekilde hazır olduğunu ve daha da ileriye götürüleceğini, solunum cihazlarının 36’dan 54’e çıkarıldığını, 105 tanesinin daha yolda olduğunu ve Nisan sonu Mayıs başı itibarıyla 170 rakamının elde edilmesiyle çok üstün bir yoğun bakım servisine ulaşılacağını belirtti.

“KAMU HİZMETİ VEREN HASTANELERİN ÖNEMİ ANLAŞILDI”

Sağlık sistemini daha iyiye taşımak için muhalefetin de destek verdiğini ve teşekkür ettiğini söyleyen Pilli, kamu hizmeti veren hastanelerin en üst seviyeye çıkarılmak zorunda olunduğunun artık anlaşıldığını ve halkın da Devlet Hastanesi’ne muayene olmaya gelecek herkesin içinin rahat olmasını istedi.

Hasteneye giriş çıkış yapan herkesin kontrollerinin en titiz şekilde yapıldığını belirten Pilli, halktan da ziyaretçileri minimum sayıda tutmasını istedi.

“COVID-19 BİTMEDİ”

Pilli, Covid-19 virüsünün ülkeyi terk etmediğini, gerekli tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini söyleyerek, gizli vakalar olabileceğini ve sosyal mesafeye dikkat ederek, hijyen kurallarına dikkat ederek, maske takarak ve hastalarla teması keserek aşı bulununcaya kadar geçecek sürede hastalığın bulaşmasının engellenmesi gerektiğini söyledi.

İşin ekonomik ve sosyal boyutu da olduğunu belirten Pilli, Mayıs başında Sağlık Kurulu’na da danışarak belli işyerlerinin açılacağını, ikinci ve üçüncü aşama ardından da dördüncü ve son aşamayla yurtdışına açılarak ve okulları açarak yol haritasına devam edileceğini ifade etti.

Aralık ayından bu yana Sağlık Bakanlığı’nın yol haritasının devam ettiğini ve bu yoldan sapma olmadığını anlatan Pilli, bunu bir savaş olarak kabul edip topyekûn herkesin birlik-beraberlik içinde aynı mücadeleyi vermesinin önemine işaret etti.

Bu mücadele ruhunun 74 öncesinde olduğu gibi bugün de mevcut olduğunu belirten Pilli, sürece katkısı bulunan herkese, kurum-kuruluşlara teşekkür etti.

“VAKALARIN AZALTILMASINDA HALKIN DA KATKISI VARDIR… DOĞRULARI YAPMIŞTIR”

Pilli, bir soruya karşılık Bakanlığı temas takip ekibinin güçlü olduğunu ve temaslıların en kısa sürede tespit edilip testlerinin yapılmasını sağladığını kaydederek, şu an bir duraklama dönemi yaşandığını günde 500-600 test yapıldığını, yarından itibaren de bu test sayısını daha da yukarıya çıkaracaklarını ifade etti.

Halkın da bu seviyeye gelinmesinde önemli katkısı bulunduğunu belirten Pilli, maske takarak, evinde kalarak ve kurallara uyarak sürecin buraya getirilmesine katkıda bulunan vatandaşlara ve bu konuda duyarlılık sağlayan basın mensuplarına da teşekkür etti.