Son Dakika Haberler

Motorlu araç satıcılarına online kayıt işlemi için eğitim verildi!

Motorlu araç satıcılarına online kayıt işlemi için eğitim verildi!
Okunma : 39 views Yorum Yap

Motorlu araç satıcılarına, ithal edilecek araçların ön kayıt işlemlerinin internet üzernden (online) yapılabilmesi için tele konferans yoluyla eğitim verildi.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Araç Kayıt Otomasyon Sistemi (AKOS) çerçevesinde, ithal edilecek araçların ön kayıt işlemlerinin internet üzerinden (on-line) yapılması için hafta içi Motorlu Araç Satıcıları ve İthalatçıları Birliği’nin (MASİB) 100’den fazla üyesine tele konferans yoluyla eğitim verildi.

Dijitalleşme yönünde atılan adımlardan biri olan ve 6 Ocak 2020’de devreye giren AKOS’a eklenen yeni yazılım ile motorlu araç ithalatçıları ve satıcıları, Araç Kayıt, Muayene ve Ruhsatlandırma şubelerine gitmek zorunda kalmadan ithal ettikleri araçların ön kaydını internet üzerinden yapabilecek, böylece araç kayıt işlemlerine sürat kazandırılmış olacak.

Tüm galeri işletmecilerinin bilgi sahibi olabilmeleri için eğitimin videosu bakanlık tarafından üyelere dağıtılmak üzere MASİB’e gönderilecek.
18 Mayıs 2020 Pazartesi devreye girecek hizmetten faydalanacak araç ithalatçı ve satıcıları, kullanıcı ismi olarak Vergi Kimlik Numaraları (VKN) ve kendilerine gönderilecek şifreyi kullanarak sisteme giriş yapıp ön kayıtlarını kendileri yapabilecek.