Son Dakika Haberler

Maske koruma verimliliği hakkında !

Maske koruma verimliliği hakkında !
Okunma : 182 views Yorum Yap

Nasıl maskeler kullanmalıyız?

KKTC’de maske kullanımı ile ilgili herhangi bir zorunluluk getirilmemiş olsa dahi Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli yaptığı açıklamada tekrardan konuyla ile ilgili bir uyarıda daha bulundu ve dışarı çıkarken maske takılmasını tavsiye etti.

Geçtiğimiz hafta, Türkiye’de maske takma zorunluluğu getirilmişti. Koronavirüsün ilk patlak verdiği Wuhan’da ise karantina kaldırılmasına rağmen, yetkililerce vatandaşlara maske takmaları için uyarı yapıldı.

Koronavirüs hasta kişilerin ya da taşıyıcıların öksürmesi veya hapşırması sonucu çıkan damlacıkların ortamdaki diğer kişiler tarafından solunması ve saçılan damlacıkların yapıştığı yüzeylere diğer bireylerin dokunulması ardından ellerin ağız, burun veya göze götürülmesi ile bulaşıyor. El temizliğimize gerek sabun gerekse dezenfektanlarla dikkat ediyor,önlemimizi almaya devam ediyoruz. Ancak, maske kullanımının da önemini unutmamamız gerekir. Dışarı çıkmak zorunda olduğumuz durumlarda, ister markete ister eczaneye giderken, maske takılması gerektiği uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Maskeler sizi virüse karşı koruyabilir ancak yanlış kullanımında da virüsü size bulaştırabilir.

Maske nasıl kullanılmalı ve neler dikkat etmeliyiz?:

Maskenin yanlarındaki lastikleri kulak kepçesinden geçirip takınız.

Metal şerit/ Şerit burnunuzun üst tarafına gelmelidir.

Maskenizi burnunuzu, ağzınızı ve çenenizi kapatacak şekilde takınız. Maske burun, ağız ve çeneyi tamamen kapatacak, kenarlardan hava geçişine izin vermeyecek şekilde takılmalıdır.

Maskeyi taktıktan sonra lütfen ön kısmına dokunmayınız, dokunduysanız lütfen ellerinizi yıkayınız.

Maskelerinizin tek kullanımlık ve kişisel olduğunu lütfen unutmayınız.

Maskenizi yıkayıp tekrardan kullanmayınız.

Maskeniz kirlenirse, nemlenirse veya yırtılırsa lütfen yenisiyle değiştiriniz.

Maskenizi kullandıktan sonra lütfen cebinize koymayınız, çöpe atınız ve çöpü kapalı tutunuz.

Maskeyi çıkarırken, yoğun kirlenmenin gerçekleştiği ön kısma dokunmadan, kulak kısmına geçirdiğiniz iplerden/lastiklerdençekip çıkartınız, hiçbir şekilde maskeyi gözünüze değdirmeyiniz.

Maskenizi kullandıktan sonra lütfen ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ile yıkayınız ya da alkol içerikli dezenfektan ile ovalayınız.

Açıkta satılan maskeleri lütfen satın almayınız.

Hangi maskenin virüse karşı ne kadar etkili olduğu  görselimizde bulunmaktadır.
Evde kalın, güvende kalın…