Son Dakika Haberler

Libya’da sel felaketi: Can kaybı 11 bini aştı

Libya’da sel felaketi: Can kaybı 11 bini aştı
Okunma : 65 views Yorum Yap

 

 

Libya’da 10 Eylül’de meydana gelen sel felaketinde ölü sayısı artıyor. Ülkenin kızılayı tarafından yapılan açıklamada, sel felaketinden en çok etkilenen Derne kentinde can kaybının 11 bin 300’e yükseldiği, 10 binden fazla kişinin ise kayıp olduğu bildirildi. Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü kentte can kaybının 20 binleri bulacağından endişe ediliyor. Libya’ya giden Kuveyt Kızılayı ekibi, Derne kentindeki durumun “tarif edilemez” derecede kötü olduğunu belirterek Libyalılara yardım çağrısında bulundu.

Derne Belediye Başkanı Abdulmenam al-Ghaithi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, selde hayatını kaybedenlerin sayısının 18-20 bini bulabileceğini belirtmiş, “Cansız bedenleri çıkarma konusunda uzman ekiplere ihtiyacımız var. Enkaz altında ve suda çok sayıda cansız bedenin bulunması nedeniyle şehre salgın hastalık bulaşmasından korkuyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Libya’nın doğusundaki Temsilciler Meclisinin atadığı hükümetin Sağlık Bakanlığı, arama kurtarma ekiplerinin sel felaketinden 96 saat sonra iki kişiyi kurtardığını duyurdu.

Sel felaketinden en çok etkilenen Derne’de afetten 96 saat sonra Libyalı arama kurtarma ekiplerinin 26 yaşındaki Nebil Mansur Süleyman ile 34 yaşındaki Ramazan el-Feyturi’yi enkazdan canlı bir şekilde çıkardığı belirtildi.

Açıklamada, kurtarılanların sağlık durumlarının stabil olduğu ve Derne’deki sahra hastanesinde bulundukları aktarıldı.

 

Kızılhaç da Libya’daki sel felaketinde kayıp kişi sayısının 10 bine ulaştığını belirtmişti. Libya’nın doğu bölgelerindeki yağış miktarının son “40 yılın en yüksek seviyesinde” olduğu ifade ediliyor.

 

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sosyal medya hesabından, “Başsavcı’ya Derne’deki iki barajın çökmesine ilişkin acil soruşturma başlatılması ve ilgili kurumlara soruşturmayla ilgili tam bir iş birliği içinde olmaları talimatını verdim” açıklamasında bulundu.

 

Dibeybe, Facebook hesabından yaptığı açıklamada ise “Felakete uğrayan beldelerdeki acı durumu göz önüne alarak ülke çapında ilk ve orta eğitim kurumlarında eğitime 10 gün ara verilmesi kararı aldım.” ifadelerini kullandı.

Eğitim Bakanlığına söz konusu bölgelerdeki öğrencilerin eğitime yeniden geri dönmeleri için plan hazırlamaları talimatı verdiğini belirten Dibeybe, ayrıca eğitim için geçici merkezler oluşturulacağını kaydetti.

 

Birleşmiş Milletler (BM), Libya’daki sel felaketi nedeniyle sahada destek olmak için acil müdahale ekiplerinin harekete geçirildiğini duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) de Libya’ya ilk aşamada 500 bin euroluk insani yardım göndereceğini açıkladı.

Açıklamada “Ayrıca AB, Daniel Fırtınası’ndan etkilenen Libya’daki en acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla ilk olarak 500 bin euro tutarında insani yardım fonu sağladı. Finansman, Libya’nın doğusunda sağlık, su ve sanitasyon malzemeleri sağlamak üzere sahada faaliyet gösteren ortaklar aracılığıyla dağıtılacak.” denildi.

 

Derne’ye giden Kuveyt Kızılayı ekibinin Başkanı Musaid el-Anzi, Kuveyt haber ajansı KUNA’ya yaptığı açıklamada, “Kuveyt Kızılayı ekibi, kentteki yıkımın boyutunu gördü. Durum trajik ve tarif edilemeyecek kadar kötü.” ifadesini kullandı.