Son Dakika Haberler

Larnaka ve Baf havaalanları yeniden açıldı

Larnaka ve Baf havaalanları yeniden açıldı
Okunma : 309 views Yorum Yap

Larnaka ve Baf havaalanları, koronavirüsü salgını nedeniyle alınan tedbirlerin üçüncü rahatlatma aşaması çerçevesinde 9 Haziran’da yeniden açıldı.

Havaalanları COVID-19’un yayılmasını önleme çabaları çerçevesinde 21 Mart’tan bu yana kapalı tutuluyordu.

Bakanlıklar Arası Komite tarafından hazırlanan Larnaka ve Baf havaalanları için geçerli olan sınırlayıcı tedbirler çerçevesinde seferlerin aşamalı olarak kaldırılması, havaalanları ve otellerin yeniden açılması, Güney Kıbrıs’ın diğer ülkelerle, 9-19 Haziran A Aşaması ve 20 Haziran B Aşaması olarak yeniden bağlanması için bir faaliyet planı onaylanmıştı.

Özel uzmanlar ekibi, iki kategoride epidemiyolojik görünüm esasında Güney Kıbrıs’ın hava bağlantısının sağlanması için ülkeleri kategorilere ayırmıştı.

A Kategorisi’nde Yunanistan, Malta, Bulgaristan, Norveç, Avusturya, Finlandiya, Slovenya, Macaristan, İsrail, Danimarka, Almanya, Slovakya, Litvanya;
B Kategorisinde İsviçre, Polonya, Romanya, Hırvatistan, Estonya, Çek Cumhuriyeti yer alıyor.

A Aşaması’nda, her iki kategorideki ülkelerden gelecek olanların uçağa binmeden önce, seyahatlerinden 72 saat önce alınmış ve onaylanmış, bir laboratuvardan test sonuçlarının olumsuz olduğunu gösteren bir belge sunmaları gerekiyor.

Kıbrıs vatandaşları ve sürekli Kıbrıs’ta yaşayanlar başka bir seçenek olarak Kıbrıs’a geldikleri zaman laboratuvar testlerini yapabilecek. Bu kişiler bu durumda, sonuç alınana kadar evlerinde karantinada kalacaklar.

Edinilen bilgiye göre, bugün Larnaka havaalanına 5 sefer, havaalanından da 5 sefer yapılacak. İlk sefer bu sabah Aegean Havayolları’yla Atina’ya gerçekleştirildi. Larnaka Havaalanı’na da bugün ilk uçak İsrail’den geldi.

B kategorisinde bulunan ülkelerden gelecek yolculara da A kategorisindekilerden istenenler istenecek.