Son Dakika Haberler

Kuzey Kore’nin internet silahı

Kuzey Kore’nin internet silahı
Okunma : 47 views Yorum Yap

Siber suçlar

Kuzey Kore’nin internet silahı

 Kuzey Kore geçmişte roket ve atom bombası denemelerinde bulunarak dikkatleri üzerine çekmişti. Kuzey Kore hükümetinin şimdi de siber saldırılarla milyarlarca dolar ele geçirdiği iddia ediliyor.

ARD Tokyo muhabiri Kathrin Erdmann’ın haberine göre hackerlar sadece para ile ilgilenmiyor.

Güney Kore resmi devlet kanalı KBS’nin 6 bin bilgisayarının çökmesi, bir nükleer santralin verilerinin çalınması ve devletin web sitesini hackleme girişimi. Bunlar geçtiğimiz yıllarda Güney Kore’ye yapılan siber saldırılardan üç örnek ve hepsi de komunist komşu ülkenin imzasını taşıyor.

Seul şehrinde Güney Kore Üniversitesi Siber Güvenlik Müdürü ve aynı zamanda hukukçu olan Kwon Hun-Yeong : “ Analizlerimiz siber saldırıların yarısının Kuzey Kore’den geldiğini gösterdi. Burada dışarıdan gelebilecek siber saldırıları önleme konusunda uzman kişiler yetiştiriliyor ve bu kişiler ileride askeriye veya hükümet için çalışacaklar.”

Kwon Hun- Yeong bu konuda sağlam istihbarat, kesin örnek ve yöntemlerin olduğunu bildirdi: “ Bu işin ucu çoğunlukla Çin’e kadar uzanıyor, bu da Kuzey Kore’nin saldırıları için tipik bir durum.”

Kwon Hun- Yeong saldırların tarzının geçtiğimiz yıllara göre değiştiğini, yani aslında saldıranların hedefinin değiştiğini vurguladı. Hackerler eskiden kurumları hedef alır, onları çökertir ve ne kadar zayıf olduklarını gözler önüne sererlerken aynı zamanda kendi becerilerini de kanıtlamış olurlardı. Known: “ Bu artık günümüzde organize suç teşkil  ediyor. Tehdit günden güne çoğalıyor ve biz buna karşı uygun bir şekilde reaksiyon göstermeliyiz.” dedi.