Son Dakika Haberler

Kuzey Kıbrıs’ta yeni vaka yok – 17 Mayıs Pazar

Kuzey Kıbrıs’ta yeni vaka yok – 17 Mayıs Pazar
Okunma : 794 views Yorum Yap

17 Mayıs Cuma

Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli, son 24 saatte  yapılan test sayısının 67 olduğunu,  pozitif bir vakaya rastlanmadığını açıkladı. Bakan Pilli, bugün Covid-19 testlerinin , Gazi Mağusa Devlet Hastanesi,  Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi , Cengiz Topel Hastanesi ve Girne Akçikcek Hastanesi Ateş ve Öksürük Poliklniklerine giden vakalara yapıldığını söyledi.   ” İhmali olanlar cezalandırılmalı ”  Bakan Pilli, aynı zamanda  bugün meydana gelen yangınların ardından büyük üzüntü duyduğunu, yaşanan doğa tahribatından dolayı adeta ciğerlerimizin yandığını söyledi.  Tam hasat döneminde bir yıllık emeklerin boşa gittiğini de belirten Bakan Pilli, halkımızın yıllar yılı çıkan bu yangınlar ve kayıpların ardından artık çok daha duyarlı olmaları gerektiğini, yangına sebep veren kişilerin mutlaka cezalandırılması gerektiğini kaydetti.  Yangınların çıkmasında maalesef ihmallerin olduğunu unutmamız gerektiğinin altını çizen Bakan Pilli , ülkemize, hepimize  geçmiş olsun dedi .

OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> https://www.kibrisgazetesi.com/corona-virus/pilli-toplam-67-test-yapildi-pozitif-vaka-yok-h89324.html

Kıbrıs Gazetesi

15 Mayıs Cuma

14 Mayıs Perşembe

13 Mayıs Çarşamba

11 Mayıs Pazartesi

Bakan Pilli’nin, 11 Mayıs 2020 Covid-19 genel durumu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Bugün Yapılan Test Sayısı: 1003

Bugün saptanan Pozitif Vaka Sayısı: yok

İyileşip Bugün Taburcu Edilen Vaka Sayısı-1

Bugün Kaybedilen Vaka Sayısı- yok

Yapılan Toplam Test Sayısı- 25.057

Toplam Vaka Sayısı- 108

İyileşip Toplam

Taburcu Edilen Vaka Sayısı – 104

Tedavisi Devam Eden Vaka Sayısı- yok

Toplam Kaybedilen Hasta Sayısı- 4

Yoğun Bakımda Yatan Hasta Sayısı- yok

10 Mayıs Pazar

Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli, son 24 saatte  yapılan test sayısının 980 olduğunu,  pozitif bir vakaya rastlanmadığını açıkladı.  Bakan Pilli, daha önce ileri tetkik yapılacağı açıklanan kişilere  PCR testlerinin yapıldığını pozitif vakaya rastlanmadığını açıkladı.

Bakan Pilli, bugün Covid-19 testlerinin ülke genelinde bulunan gıda sektörü çalışanlarına , Gazi Mağusa Devlet Hastanesi,  Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi , Cengiz Topel Hastanesi ve Girne Akçikcek Hastanesi Ateş ve Öksürük Poliklniklerine giden vakalara yapıldığını söyledi.

9 Mayıs Cumartesi

Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli, son 24 saatte  yapılan test sayısının 1988 olduğunu,  pozitif bir vakaya rastlanmadığını açıkladı.

Bakan Pilli, daha önce ileri tetkik yapılacağı açıklanan 138 kişinin arasından  , 123 kişinin sonuçların negatif çıktığını geriye kalan 15 kişinin ileri tetkik test sonuçlarının daha sonra Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanacağını söyledi.

Bakan Pilli, bugün yapılan testler sonucunda ise 4  kişiye  ileri tetkik için PCR testi yapılacağını kaydetti .

Bakan Pilli, bugün Covid-19 testlerinin toplam 6 ilçede gıda sektörü çalışanlarına , Gazi Mağusa Devlet Hastanesi,  Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi , Cengiz Topel Hastanesi ve Girne Akçikcek Hastanesi Ateş ve Öksürük Poliklniklerine giden vakalara yapıldığını söyledi.

Bakan Pilli’nin , 9  Mayıs 2020 Covid-19 genel durumu ile ilgili açıklaması şöyle;

Bugün Yapılan Test Sayısı: 1988

Bugün saptanan Pozitif Vaka Sayısı: yok

İyileşip Bugün Taburcu Edilen Vaka Sayısı-yok

Bugün Kaybedilen Vaka Sayısı- yok

Yapılan Toplam Test Sayısı- 23.064

Toplam Vaka Sayısı- 108

İyileşip Toplam Taburcu Edilen Vaka Sayısı – 103

Tedavisi Devam Eden Vaka Sayısı- 1

Toplam Kaybedilen Hasta Sayısı- 4

Yoğun Bakımda Yatan Hasta Sayısı- yok

8 Mayıs Cuma

Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli, son 24 saatte  yapılan test sayısının 1875 olduğunu,  pozitif bir vakaya rastlanmadığını açıkladı.  Bakan Pilli, daha önce ileri tetkik yapılacağı açıklanan 55 kişinin arasından 12 kişinin test sonuçlarının negatif olduğunu, 43 kişinin ileri tetkik çalışmalarının halen devam etitigini , sonuçların daha sonra Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanacağını söyledi.

Bakan Pilli, bugün yapılan testler sonucunda ise 83   kişiye  ileri tetkik için PCR testi yapılacağını kaydetti .

Bakan Pilli, bugün Covid -19  testlerinin Gazimağusa ,  Lefkoşa,  Girne , Güzelyurt, İskele, lefke olmak üzere toplam 6 ilçede gıda sektörü çalışanlarına , Gazi Mağusa Devlet Hastanesi,  Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi , Cengiz Topel Hastanesi ve Girne Akçikcek Hastanesi Ateş ve Öksürük Poliklniklerine giden vakalara yapıldığını söyledi.

7 Mayıs Perşembe

Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli, son 24 saatte  yapılan test sayısının 1415 olduğunu,  pozitif bir vakaya rastlanmadığını açıkladı.

Bakan Pilli, dün ileri tetkik yapılacağı açıklanan 21 kişinin ileri tetkik testlerinin halen devam etitigini , sonuçların daha sonra Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanacağını söyledi.

Bakan Pilli, bugün yapılan testler sonucunda ise 34  kişiye  ileri tetkik için PCR testi yapılacağını kaydetti .

Bakan Pilli, bugün Covid -19  testlerinin ağırlıklı olarak gıda sektörü çalışanlarına ve diğer sektörlere, Gazi Mağusa Devlet Hastanesi,  Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi , Cengiz Topel Hastanesi ve Girne Akçikcek Hastansi Ateş ve Öksürük Poliklniklerine giden vakalara yapıldığını söyledi.

6 Mayıs Çarşamba

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte  yapılan test sayısının 1355 olduğunu,  pozitif bir vakaya rastlanmadığını açıkladı.

Bakan Pilli, dün ileri tetkik yapılacağı açıklanan 10 kişi ve bir gün önce yine ileri tetkik yapılacağı belirtilen 1 kişi ile birlikte 11 kişinin sonuçlarının negatif olduğunu, bugün yapılan testler arasından 21 kişiye  ileri tetkik için PCR testi yapılacağını açıkladı.

Bakan Pilli, bugün Covid -19  testlerinin 11 Mayıs’ta faaliyete geçecek ve yerinde teslim ve paket servis yapacak olan restoran ve büfelerin çalışanlarına yapıldığını kaydetti.

Bakan Pilli, önümüzdeki ilk  15 günün önemine dikkat çekerek covid – 19 savaşının henüz bitmediğini, kurallara uymanın hayati önem taşıdığını,” önlemlerini al güvende kal sloganıyla ” hayatımızı devam ettirmemiz gerektiğini kaydetti.

Bakan Pilli’nin , 6  Mayıs 2020 Covid-19 genel durumu ile ilgili açıklaması şöyle;

Bugün Yapılan Test Sayısı: 1355

Bugün saptanan Pozitif Vaka Sayısı: yok

İyileşip Bugün Taburcu Edilen Vaka Sayısı-yok

Bugün Kaybedilen Vaka Sayısı- yok

Yapılan Toplam Test Sayısı- 17.786

Toplam Vaka Sayısı- 108

İyileşip Toplam Taburcu Edilen Vaka Sayısı – 103

Tedavisi Devam Eden Vaka Sayısı- 1

Toplam Kaybedilen Hasta Sayısı- 4

Yoğun Bakımda Yatan Hasta Sayısı- yok

 

5 Mayıs Salı

Sağlık Bakanı Ali Pilli, bugünkü Koronavirüs tablosu ile ilgili Meclis kürsüsünden açıklama yaptı.

Bakan Pilli, son 24 saatte bin 3 yapılan test sayısının olduğunu, pozitif bir vakaya rastlanmadığını açıkladı. İyileşip taburcu edilen vaka sayısının olmadığını belirtti.

4 Mayıs Pazartesi

Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli, son 24 saatte  yapılan test sayısının 1419 olduğunu,  pozitif bir vakaya rastlanmadığını açıkladı.

Bakan Pilli, dün ileri tetkik için gönderilen 3 kişinin covid -19 testinin negatif çıktığını,  bugün yapılan testler sonucunda 6 kişiye ileri tetkik için PCR testi yapılacağını kaydetti .

Bakan Pilli, bugün Covid -19  testlerinin Sağlık Bakanlığı çalışanları,  tüm özel gazete ve televizyon çalışanlarını kapsayan basın mensupları, Lefkoşa Mahkemeler, Gülseren Askeri Kışlası, Beyarmudu Belediyesi çalışanları,  Gazi Mağusa Belediyesi çalışanları,  Gazi Mağusa’ da bulunan banka ve iş yerleri,  Güzelyurt ‘ta bulunan eczaneler,  kahvehaneler ve daireler, Yenierenköy’de bulunanan kahvehaneler , Posta Dairesi, market ve eczanelerler, hırdavat gibi 38 alanda faaliyet gösteren 139 işletme ve Yenierenköy Belediyesi’ne bağlı 12 köyde yapıldığını açıkladı.

Bakan Pilli,  Covid-19 nedeniyle kapalı olan birçok işyerinin bugün yeniden devreye girdiğini,  maske kullanımı ,sosyal mesafe ve hijyen kurallarına  uymanın önemini bir kez daha hatırlatarak tüm sektörlere kolaylıklar diledi .

Pilli, kurallara uyduğumuz müddetçe bu savaşı birlikte kazanacağımızı yineledi .

3 Mayıs Pazar

Yapılan test sayısı 507, yapılan testler sonucu pozitif vakaya rastlanmadı…

detaylar az sonra…

 

2 Mayıs Cumartesi

Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli, son 24 saatte  yapılan test sayısının 373 olduğunu,  pozitif bir vakaya rastlanmadığını, bugün tedavisini tamamlayan  bir kişinin daha taburcu edildiğini  açıkladı.

Bakan Pilli, bugün Covid -19  testlerinin Mağusa Polis Müdürlüğü , İskele Polis Müdürlüğü , Mağusa ve İskele İtfaiye Teşkilatı,  İskele- Erenköy Sağlık Merkezlerinde çalışan güvenlik personeli, Northerland İnşaat Şirketi çalışanları,  Girne Akçiçek Hastanesi sağlık çalışanları, Girne Petrol İstasyonları çalışanları,  Mağusa Devlet Hastanesi,  Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi,  Cengiz Topel Hastanesi,  Girne Akçiçek Hastanesi Ateş ve Öksürük Poliklniklerine giden vakalara yapıldığını söyledi.

1 Mayıs Cuma

Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli, son 24 saatte  yapılan test sayısının 862 olduğunu, pozitif vakaya rastlanmadığını, bir kişinin tedavisini tamamlayarak taburcu edildiğini açıkladı.

Bakan Pilli, bugün Covid -19  testlerinin Mağusa Polis Müdürlüğü , İskele Polis Müdürlüğü , Mağusa ve Yeniboğaziçi Belediyesi çalışanları, Güzelyurt Cypfruex çalışanları, Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı personeli, Mağusa Devlet Hastanesi,  Cengiz Topel Hastanesi,  Girne Akçiçek Hastanesi, Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ateş ve  Öksürük Poliklniklerine giden vakalara yapıldığını söyledi.

Bakan Pilli’nin , 1 Mayıs 2020 Covid-19 genel durumu ile ilgili açıklaması şöyle;

Bugün Yapılan Test Sayısı: 862

Bugün saptanan Pozitif Vaka Sayısı: yok

İyileşip Bugün Taburcu Edilen Vaka Sayısı- 1

Bugün Kaybedilen Vaka Sayısı- yok

Yapılan Toplam Test Sayısı- 13129

Toplam Vaka Sayısı- 108

İyileşip Toplam Taburcu Edilen Vaka Sayısı – 102

Tedavisi Devam Eden Vaka Sayısı- 2

Toplam Kaybedilen Hasta Sayısı- 4

Yoğun Bakımda Yatan Hasta Sayısı- yok

30 Nisan Perşembe

Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli, bugün yapılan test sayısının 1257 olduğunu açıkladı.

Bakan Pilli, bugün Covid -19 testlerinin Mağusa Polis Teşkilâtı, İskele Polis Teşkilatı, Gazimağusa Belediyesi, Serdarlı Sağlık Ocağı ile Akdoğan, Vadili, Beyarmudu, Serdarlı, Mağusa ve İskele petrol istasyonları ayrıca Mağusa Devlet Hastahanesi ateş polikliniği, Mağusa Tıp Merkezi, Yaşam Hastanesi ve Gazimağusa bölgesi diş hekimleri, Girne Devlet Hastanesi Ateş Polikliniği, Cengiz Topel Hastanesi ateş polikliniği, Lefkoşa devlet hastanesi ateş polikliniği, Lefkoşa Kıbrıs petrolleri, BRTK çalışanları, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Başbakanlık, PGM narkotik ve mali suçlarla mücadele birimi, güzelyurt bölgesi marketleri ve bankalarda yapıldığını açıkladı.

Bakan Pilli, öte yandan karantina otellerinde 14 günlük izole sürelerini tamamlayan tüm temaslıların tarama çalışmalarının tamamlanmış olup, tahlil sonuçlarının negatif çıktığını da açıkladı.

Bakan Pilli ayrıca dün ileri tetkik için gönderilen 16 kişinin 12 tanesinin tahlil sonuçlarının negatif çıktığını dördünün ise sonuçlarının beklendiğini bildirdi.

Bakan Pilli’nin , 30 Nisan 2020 Covid-19 genel durumu ile ilgili açıklaması şöyle;
Bugün Yapılan Test Sayısı: 1257
Bugün saptanan Pozitif Vaka Sayısı: yok
İyileşip Bugün Taburcu Edilen Vaka Sayısı-yok
Bugün Kaybedilen Vaka Sayısı- yok
Yapılan Toplam Test Sayısı- 12, 267
Toplam Vaka Sayısı- 108
İyileşip Toplam Taburcu Edilen Vaka Sayısı – 101
Tedavisi Devam Eden Vaka Sayısı-3
Toplam Kaybedilen Hasta Sayısı- 4
Yoğun Bakımda Yatan Hasta Sayısı- yok,

29 Nisan Çarşamba

Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli, bugün yapılan test sayısının 1176 olduğunu 16 kişiye PCR testi ile ileri tetkik yapılacağını bugün aynı zamanda 2 kişinin tedavisini tamamlayarak taburcu edildiğini açıkladı.

Bakan Pilli, bugün Covid -19  testlerinin Güzelyurt Sağlık Merkezi ve Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi sağlık çalışanları,Lefkoşa Polis Genel Müdürlüğü, Güzelyurt Polis Merkezi polis mensupları,  Güzelyurt’ta bulunan marketler, Gönyeli Belediyesi çalışanları, Lefkoşa Petrol İstasyonları çalışanları, Kooperatif Zirai Levazım çalışanları, İntergaz çalışanları,Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Mağusa Devlet Hastanesi, Girne Akçiçek Hastanesi , Cengiz Topel Hastanesi Ateş ve Öksürük Polikliniklerine giden vakalara yapıldığını açıkladı.

28 Nisan Salı

KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, son 24 saatte 372 test yapıldığını, yeni koronavirüs vakasına rastlanmadığını açıkladı. Buna göre KKTC’de son 11 gündür yeni koronavirüs vakası görülmüyor. Şuanda hastanede tedavisi devam eden vaka sayısı ise 5.

 

27 Nisan Pazartesi

KKTC’de 10 gündür yeni korona virüs vakası görülmüyor. Sağlık Bakanı Ali Pilli, bugün ülkemizdeki korona virüs rakamlarını açıkladı. Toplam 453 test yapıldığını ve pozitif vaka görülmediğini belirten Bakan Pilli bugün 7 vakanın daha taburcu edildiğine dikkat çekti. Öte yandan şuan KKTC’de tedavisi devam eden vaka sayısı 5. Yoğun bakımda hasta olmaması sevindirirken ülkemizde korona virüsü yenenlerin sayısı 99’a yükseldi.

26 Nisan Pazar

Sağlık Bakanı Pilli bugün toplam 262 yest yapıldığını ve yapılan testler sonucunda herhangi bir pozitif vakaya rastlanmadığını açıkladı..

25 Nisan Cumartesi

Bakan Pilli, bugün 324 yeni test yapıldığını, pozitif vaka olmadığını belirtti.

Bakan Pilli, bugün Covid-19  testlerinin Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Mağusa Devlet Hastanesi, Girne Akçiçek Hastanesi , Cengiz Topel Hastanesi Ateş ve Öksürük Polikliniklerine giden vakalar, Mağusa Petrol İstasyonları ve Güzelyurt Petrol İstasyonları çalışanları, Riverside Otel Çalışanları, Mağusa Belediyesi ve İskele Belediyesi çalışanlarına yapıldığını açıkladı.

Bakan Pilli, ülkemizde Covid-19 ile ilgili son durumun iyi seyirde olduğunu, ancak yine de tedbiri elden bırakmamak gerektiğini söyledi.

Covid- 19 virüsünün aramızda olduğu bilinci ile hareket etmek zorunda olduğumuzu belirten Bakan Pilli, rehavete kapılmadan kurallara uymamız gerektiğini, 65 yaş üzeri risk gurubunda olan kişilerin özellikle dışarı çıkmamaları gerektiğini vurguladı.

Sokağa çıktığımızda maske kullanmanın zorunlu olduğunu anımsatan Bakan Pilli, sosyal mesafe, hijyen kuralları ve izolasyon kurallarına uymamız gerektiğini, dünyada bu salgın bitmedikçe ülkemizde de tehlikenin devam ettiğini, dolayısı ile kurallara uymamızın şart olduğunu ifade etti.

24 Nisan Cuma

Toplam yapılan test sayısı 546.

Sağlık Bakanı Pilli yapılan testlerde herhangi bir pozitif vakaya rastlanmadığını açıkladı.

23 Nisan Perşembe

Sağlık Bakanı  Ali Pilli, bugün yapılan test sayısının 352 olduğunu can kaybı olmadığını ve yeni bir vakaya rastlanmadığı açıkladı.

Sağlık Bakan, Dr Pilli, bugün Covid -19 testlerinin Mağusa Belediyesi ve İskele Belediyesi çalışanları, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ateş ve Öksürük Polikliniği ve Mağusa Devlet Hastanesi Ateş ve Öksürük Poliklinigine giden vakalar, Güneş Residance’da gözlem altında kalan kişiler ve pozitif çıkan vakaların genişletilmiş temas çevrelerine yapıldığını söyledi.

Bakan Pilli’nin , 23 Nisan 2020 Covid-19 genel durumu  şöyle açıkladı;

Bugün yapılan test sayısı: 352 Pozitif vaka sayısı: 0 Taburcu edilen hasta sayısı: Yok Yoğun bakımdaki hasta sayısı: 0 Toplam yapılan test sayısı: 7877 Toplam pozitif vaka sayısı: 108 Tedavisi süren hasta sayısı: 17 Toplam kaybedilen hasta sayısı: 4 Toplam iyileşen hasta sayısı: 87

22 Nisan Çarşamba;

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bugün ülkemizde korona virüs vakasına rastlanmadı. Öte yandan 2 vaka ise taburcu edildi. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre şuanda ülkemizde korona virüs nedeniyle tedavi gören vaka sayısı 17. Yoğun bakımda hiç hasta bulunmazken toplam iyileşip taburcu edilen vaka sayısı ise 87.

Sağlık Bakanlığı, bugün yapılan 646 korona virüs testinde vaka bulunmadığını açıkladı. Böylece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 17 Nisan’dan bu yana, son 5 gündür pozitif vakaya rastlanmamış oldu. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Bugün yapılan test sayısı 646, Pozitif vaka sayısı sıfır” dendi.

21 Nisan Salı;

Sağlık Bakanı Pilli ,bugün toplam 317 test yapıldığını ve yeni pozitif vaka tespit edilmediğini söyledi.

20 Nisan Pazartesi;

Sağlık Bakanı Pilli ,bugün toplam 396 test yapıldığını ve yeni pozitif vaka tespit edilmediğini söyledi. Dün açıklanan pozitif vakanın yapılan yeni test sonucunda negatif olduğunun çıktığına işaret eden Pilli, böylelikle toplam sayının 108’e düştüğünü söyledi

19 Nisan Pazar;

Sağlık Bakanı Ali Pilli, BRT’ye yaptığı açıklamada ülkemizdeki koronavirüsü salgınıyla ilgili gelişmeleri anlatıp son rakamları aktardı Sağlık Bakanı Pilli ,bugün toplam 337 test yapıldığını 1 pozitif vaka tespit edildiğini söyledi. Toplam vaka sayısının 109 olduğunu açıkladı.

18 Nisan Cumartesi;

Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli Kuzey Kıbrıs’taki vaka sayılarına ilişkin açıklamada bulundu;

Yeni tip Koronavirüse karşı mücadele tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sürüyor. Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, Covid-19 ile ilgili son durumu açıkladı. Bakan Pilli, son 24 saatte yapılan test sayısının 274 olduğunu, bugün herhangi bir pozitif vaka tespit edilmediğini söyledi. Dün tespit edilen yeni 3 vakanın temaslılarında herhangi bir pozitif vaka bulunmadığını belirten Bakan Pilli, pozitif çıkan hemşirenin sağlık durumunun iyi olduğunu, sağlık çalışanlarına yapılan testlerde pozitif vaka tespit edilmediğini açıkladı.

17 Nisan Cuma

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli ülkedeki vaka sayılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Pilli, bugün 459 test yapıldığını ve testler sonucunda 3 yeni pozitif vakaya rastlandığını duyurdu. Bakan Pilli açıklaması şöyle: Bugün yapılan test 459. Pozitif vaka sayısı 3. İyileşip taburcu olan hasta sayımız 1. Bugün kaybedilen hasta yok. Toplam test sayımız 5555. Toplam vaka sayımız 108. Toplam iyileşip taburcu olan vaka sayımız 81. Tedavisi devam eden toplam vaka sayımız 23. Toplam kaybedilen vaka sayımız 4.şu anda yoğun bakımda yatan vaka yok.

16 Nisan Perşembe:

“Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne yatırılan erkek hastanın ameliyat öncesi yapılan tetkiklerinde kendisine COVID- 19 pozitif tanısı konmuş ve tanının konulmasının ardından eşine de aynı tetkikler yapılmıştır. Test sonucunda eşinde de COVID- 19 pozitif saptanmıştır” denilen açıklamada söz konusu çift Lefkoşa Devlet Hastanesi karantina merkezinde tedavi altına alındığını ve yakın temasta olduğu kişilere de test yapıldığı ifade edildi.

Öte yandan Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde görev yapan tüm çalışan ve hemşirelere de bugün hızlı testler yapılmış olup hepsi de negatif sonuç vermiştir. Söz konusu hastaya yakın temasta olan çalışanlar için de ayrıca PCR testi yapılmıştır. Bunlar da negatif sonuç vermiştir.

Ayrıca dün karantina merkezi olarak kullanılan Dome Otel’de yurtdışından gelen ve gözetim altında tutulan bir öğrencide de COVID-19 pozitif saptanmış olup, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde karantina merkezinde müşahede altına alınmıştır. Söz konusu hastanın temaslı çalışmaları sürmektedir.

Pilli, halkı önce yapılan test ve vakalarla ilgili bilgilendirdi. Mümkün olduğunca sokağa çıkılmaması gerektiğini, hijyen kurallarını uyulması gerektiğini, zorunlu olarak sokağa çıkılıyorsa da mutlaka maske takılmasını ve sosyal mesafeye uyulmasını dile getiren Pilli, bu gibi kurallara uyulduğu takdirde bu savaşı birlikte yenebileceğimizi sözlerine ekledi.