Son Dakika Haberler

Küresel piyasaların gözü kulağı ABD’de

Küresel piyasaların gözü kulağı ABD’de
Okunma : 57 views Yorum Yap

 

Piyasalar ABD TÜFE’de zirvenin geride kaldığı beklentisiyle olumlu bir başlangıç yaptı. ABD’de çekirdek TÜFE’deki artış trendine rağmen manşet enflasyonda düşüş beklentisi doları aşağı çekerken riskli varlıklarda rallinin devamına yol açıyor.

Doların gelişmiş ülke para birimlerine karşı seyrini takip eden Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 düşüşle üçüncü işlem gününde düşüyor. Endeks son bir ayda en uzun düşüş serisini kaydediyor.

Euro/Dolar ABD TÜFE iyimserliği ve şahinleşen AMB ile yeniden 1,01’in üzerine tırmandı.

Hisse senedi endeksleri de olumlu atmosferden faydalanıyor. S&P 500 haziran ayından bu yana en hızlı dört günlük yükselişini yakaladı. S&P 500 endeksi pazartesi gününü yüzde 1,1 yükselişle tamamlarken vadelileri hafif artıda. Asya Pasifik’te tüm önemli Borsalar yükseliyor.

Petrolde hareket Pazartesi gününe göre daha sakin. TÜFE verisi öncesi ons altın yatay seyrediyor.

 

ABD enflasyonunda aylık bazda düşüş bekleniyor

Fed’in eylül faiz kararı ve sonrasındaki hamlelerinde belirleyici olabilecek TÜFE verisi bugün 15:30’da açıklanıyor.

Bloomberg anketine katılan 48 ekonomistin medyan beklentisi ağustosta ABD tüketici enflasyonunun yüzde 8,1 arttığına işaret ediyor. Aylık medyan beklenti ise yüzde 0,1 düşüş yönünde. Medyan beklenti gerçekleşirse temmuzda yüzde 8,5 ile zirve yapan ABD enflasyonu yüzde 8,1’e gerileyerek tepe noktasının geride kaldığı tablosunu ortaya çıkaracak.

Manşet enflasyonda beklenen bu düşüşte hızlı gerileyen benzin fiyatları rol oynuyor. Bloomberg Economics ekonomisti Anna Wong’a göre bazı sektörlerin arz zincirinde iyileşme ve firmaların stoklarını eritmek için fiyat indirimine gitmesi de manşet enflasyon düşüşünde rol oynayabilir. Ancak çekirdek enflasyonun hala yükseliş ivmesinde olduğuna dikkat çeken Wong, sıkı işgücü piyasası ve ücretlerdeki artışla birlikte çekirdek enflasyonun uzun bir süre Fed hedefinden yukarıda kalacağını söylüyor.

Gıda ve enerji fiyatları dışarıda bırakılmış TÜFE’de yıllık yüzde 6,1 yükseliş bekleniyor. Temmuzda çekirdek TÜFE yüzde 5,9 yükselmişti. Öte yandan New York Fed’in tüketici enflasyonu beklenti anketi de beklentilerde yumuşamaya işaret ediyor. Temmuzda yüzde 6,2 olarak ölçülen 12 ay sonrası TÜFE artışı beklentisi ağustosta yüzde 5,7’ye geriledi.

Bloomberg