Son Dakika Haberler

Kudret Özersay, Pile’yle ilgili açıklamalarda da bulundu…

Kudret Özersay, Pile’yle ilgili açıklamalarda da bulundu…
Okunma : 162 views Yorum Yap

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Pile’yle ilgili açıklamalarda da bulundu…

Pile’yle  ilgili değerlendirmede vatandaşlarımızı mağdur etmek istemeyiz; buradaki talihsizliğimiz bizimle Pile arasında İngiliz Üssü bölgesi bulunmaktadır fakat Pile ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında herhangi bir bölge bulunmamaktadır. Bu yüzden Rumlar ile aramızda bir fark vardır. Pile’deki vatandaşlarımız diledikleri zaman kuzeye geçerlerse bu riski almış durumda olurlar bu yüzden bizler de sıkıntılı bir süreç içerisindeyiz dedi;
Pile’de yaşayan vatandaşların geçişine bir engelleme koyulabilse oradaki Türk muhtar yardımcı olabilse belkide bu risk ortadan kaldırılabilecek ama bunun sonunda Rumlar ile Türkler birbirleri ile temas etmemesi gerekecek bu da zor bir durumdur diye sözlerine devam etti.

Pile’de yaşayıp da kuzeyde çalışan Türkler konusunda kuzeye geçtikten sonra 14 gün karantina sürecine girip sonrasında kuzeyde kalması ve baştan geri dönmemeleri gerekmektedir. Burda da nerede kalacakları konusu sorun olacağından kimse bunu yapmak istemiyor. Bu konular ile ilgili Pile halkından yakın tarihte bir eylem yapılacağı bilgisini aldık. Oradaki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını belirleyip,  o konularda onlara yardımcı olmayı hedefliyoruz dedi.