Son Dakika Haberler

KTIMB Başkanı Gürçafer’den askere çağrı; herkes elini taşın altına sokmalı.

KTIMB Başkanı Gürçafer’den askere çağrı; herkes elini taşın altına sokmalı.
Okunma : 188 views Yorum Yap

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürçafer koronavirüs salgını sonrasında inşaat sektörünün ekonomik açıdan yeniden toparlanabilmesi için alınması gereken önlemleri açıkladı.

Sözkonusu açıklamada bankalardan kredi kapsamında beklentilerine değinen Gürçafer bunun   yanı sıra devletten beklentilerini de açıkladı,

Bu çerçevede Gürçafer; 1974 ten bu yana yaklaşık 46 sene geçmesine rağmen Lefkoşa ve Girne’nin her mahallesinde askerin olduğunu, askerin bu bölgelerde işi olmadığını, bu yapı ile ekonomi ve turizmi bir arada götürmenin mümkün olmadığını, örneğin yabancı birine satış yapılacak bir dairenin 300/500 metre uzakta olması gerektiğini, bu konunun vatanı sevmekle alakalı olmadığını, herkesin her kurumun bu süreçte ekonomi ve istihdamın önünü açmak için elini taşın altına sokması gerektiğini, askeri makamların da ekonomist ve toplum bilimcilerle beraber masaya oturarak değerlendirmede bulunup dinleyerek gereğini yapması gerektiğini, belirti.

Bununla beraber Gürçafer Türkiye’de darbe girişimi sonrası TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara’da ki tüm askeri birlikleri şehir dışına çıkardığına da vurgu yaptı.

Bilindiği üzere ada geneli askeri güvenlik bölgesi statüsünde olup, stratejik durum ve askeri birliklerin konuşlu olduğu yerler dikkate alınarak güvenlik bölgeleri kendi içinde derecelendirilmiştir. Bu kapsamda askeri  güvenlik bölgesine 300 metre mesafede bulunan taşınmazların üçüncü ülke vatandaşlarına satışı mevzuat gereği yasaktır.