Son Dakika Haberler

Koronavirüs Zengine Yaradı

Koronavirüs Zengine Yaradı
Okunma : 119 views Yorum Yap

İngiltere’de Resolution Foundation tarafından yapılan araştırmaya göre, koronavirüs önlemleri nedeniyle seyahat ve eğlence masrafları azalan yüksek gelir grubundakilerin tasarrufları artarken, yoksulların birikimleri eriyor ve borçları büyüyor.

Düşük gelir grubu kriz döneminde borçlanma ihtimali yüksek gelir grubundakilere göre iki misli arttı.

Veriler, ekonominin salgın nedeniyle kapatılan sektörlerinde çalışanların ortalama tasarruflarının 1.900 sterlin olduğunu buna karşılık aynı dönemde evden çalışma imkanı olanların tasarruflarının ortalama 4.700 sterline ulaştığını gösterdi.

Resolution Foundation iktisatçılarından George Bangham “Koronavirüs öncesinde ülkede servetleri artan ve azalan haneler arasında var olan uçurum, krizle birlikte açığa çıktı. Yüksek gelir sahibi haneler tasarruflarını artırırken, düşük gelir sahibi hanelerin çoğu tasarruflarını kullandı ve yüksek faizle borçlanmak zorunda kaldı” dedi.

Zengin ve Yoksul Arasındaki Fark Büyüyor

10 yıl önce toplam gelirlerin yüzde 32’sinin elde edildiği Londra ve Güney Doğu İngiltere’nin gelir pastasındaki payı 2016 ile 2018 arasında yüzde 38’lere çıktı. Servet eşitsizliği ise gelir eşitsizliğinin neredeyse iki misline kadar çıkıyor.

 

Amazon’un sahibi 35 milyar dolar kazandı

E-ticaret şirketi Amazon, koronavirüs döneminde en çok büyüyen şirketlerden oldu. Amazon’un kurucusu olan Jeff Bezos’un serveti 35 milyar dolar arttı.

 

Zoom gelirini üçe katladı

Koronavirüs döneminde daha da yaygınlaşan görüntülü görüşme platformu olan Zoom gelirini neredeyse 3’e katladı. Geçen mali yılın ilk çeyreğinde 122 milyon dolar olan gelirini bu senenin aynı döneminde 328 milyon dolara çıkarttı. Zoom’un bu mali yıldaki toplam gelir beklentisi ise 1.8 milyar dolar.