Son Dakika Haberler

Avrupa’da koronavirüs kaynaklı can kayıpları 120 bini geçti

Avrupa’da koronavirüs kaynaklı can kayıpları 120 bini geçti
Okunma : 22 views Yorum Yap

Koronavirüs Avrupa’da 120 bin üzerinde can aldı

Koronavirüs salgını yüzünden Avrupa’da bugüne kadar 120 bin 140 kişi hayatını kaybetti. Bu sonuç AFP Haber Ajansının kurumlardan aldığı verilerin temeline dayanıyor. Son 24 saat içinde yaşanan ölümlerle birlikte Avrupa salgından en ağır etkilenen kıta oldu.

25 bin 969 ölüm vakası ile en fazla can kaybı İtalya’da. İspanya’da 22 bin 902, Fransa’da ise 22 bin 245 kişi hayatını kaybetti. Kurumlardan alınan bilgilere göre Avrupa’da 26 Nisan itibariyle 1 milyon 300 bin insan enfekte oldu.

Covid- 19 virüsünün sebep olduğu akciğer hastalığı sebebiyle dünya genelinde 197 bin 303 kişi yaşamını yitirdi. Amerika dünyada en çok ölü sayısının olduğu ülke olarak öne çıkıyor. Bu ülkede yeni verilere göre ölü sayısı 52 bine ulaşmış durumda.

İtalya

İtalya 200 bin koronavirüsü ile enfekte vaka sayısını aşma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Sağlık kurumları bir gün içinde 2357 pozitif vaka daha kayıt altına aldı. Bununla birlikte ülkede vaka sayısı 195 bin 350’ye çıktı.

İtalya Avrupa’da salgından en ağır etkilenen ülke. Geçtiğimiz 24 saat içinde 415 kişi daha hayatını kaybetti. Ülke de sokağa çıkma yasağının gevşetilmesinden önce huzur evlerinde çalışan sağlık personeli, memur, polis ve kargo çalışanlarına ücretsiz koruyucu maske dağıtma kararı alındı. İtalyan hükümetinin salgınla mücadele yönetiminden sorumlu Domenico Arcuri bu alanlarda görev yapan insanların salgın içinde en fazla tehlikeye maruz kalan çalışanlar olduğunu bu jesti dayanışma, yakınlaşma ve destek amaçlı yaptıklarını belirtti.

İngiltere

Sağlık Bakanlığının açıklamalarına göre İngiltere’ de Korona virüsü ile enfekte olup hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bini aştı. Uzmanların görüşüne göre, ülke pandeminin zirvesini aştı, fakat her gün yeni kayıt edilmiş ölü sayısının halen yüksek olduğu görülüyor. Dün akşama kadar enfekte olan 813 kişi daha yaşamını yitirdi. Resmi verilere göre İngiltere’de bugüne kadar koronavirüs sebebiyle toplam 20 bin 319 kişi hayatını kaybetti. Bu veriler sadece şimdiye kadar virus ile enfekte olmuş kişilerin hastahane ölüm kayıtlarından alınabilenler. Financal Times’a göre gerçek ölü sayısı bu sayının iki katı olabilir.

 

New York test sayısını arttırmayı planlıyor.

Amerika’nın New York eyaletinde yakında daha çok insana koronavirüs testi yapılacak. Eyalet Başkanı Andrew Cuomo tüm eczanelerin test yapacağını duyurdu. Bununla birlikte sadece ağır belirtiler gösterenler değil, çalışanların da test yaptırabileğini, özellike sağlık, polis ve itfaiye görevlilerinin de testten faydalanabileceğini belirtti. Cuomo, New York’ta gün içinde 20 bin koronavirüs testi yapıldığını ve bu sayının iki katına çıkacağını açıkladı.