Son Dakika Haberler

Köle Tüccarı Heykelini Söküp Attılar  

Köle Tüccarı Heykelini Söküp Attılar   
Okunma : 28 views Yorum Yap

Uzun yıllar boyunca Bristol’de bu köle tüccarı heykeli yüzünden tartışmalar vardı. Irkçılık karşıtı protestoya katılanlar bu heykeli bulunduğu yerden söküp liman havuzuna attılar. İç İşleri Bakanı Patel: “Son derece utanç verici.”

İngiltere’nin Bristol şehrinde yapılan ırkçılık karştı protestolar esnasında bir köle tüccarı heykeli protestocularca söküldü ve liman havuzuna atıldı. Protestocular köle tüccarı Edward Colston’un heykelinin boynuna ip dolayarak devirdiler ve bronz heykeli sevinç çığlıkları eşliğinde limana kadar sürükledikten sonra limanda Avon nehrine attılar.

Bristol şehri polisi mülkiyete zarar verme sebebiyle soruşturma başlattı. Sakin geçen protestoda yerel polis şefinin verilerine göre 10 bin kişi katılmıştı.

17. yüzyılda zengin bir tüccar ailede dünyaya gelen Calston yılda yaklaşık 5000 kişiyi köle yapan Kraliyet- Afrika işletmesi için çalışıyordu. Calston daha sonra okullara ve hastanelere yaptığı bağışlarla adının hayırsever olarak anılmasını sağlamıştı.

ABD’deki ırkçılık karşıtı protestolardan sonra köle tüccarının heykeli şehirde bir utanç abidesi olarak görülmüş, 11 bin kişi heykelin kaldırılması için yapılan imza kampanyasında imza atmıştı.

İngiltere İç İşleri Bakanı Patel protestocuların Bristol’deki bu davranışının “son derce utanç verici” bulduğunu ifade etti. Patel Sky News’a yaptığı açıklamada: “Bu daha dün London’da gördüğümüz gibi asla kabul edilemez bir davranış ve vandalizmi yeniden canlandıran, savunan bir tutum.”

Bristol Belediye Başkanı Marvin Rees yaptığı açıklamada 1895 yılında dikilen heykelin senelerdir tartışmalara yol açtığını ve bu heykeli hakaret olarak görenleri de dinlemenin önemli olduğunu ifade etti. Mahalif Labour Partisi Milletvekili Clive Lewis Twitter’dan heykelin kaldırılmasına sevindiğini belirtti: “ Tarif edilemeyecek kadar çok kan ve acıya sebep olan biri. Bizler tüm karmaşıklığı ile tarihimizi ele almadığımız sürece yapısal ırkçılığın önüne geçemeyiz.”