Son Dakika Haberler

KKTC ile Türkiye arasında sağlık alanında işbirliğini içeren tasarı onaylandı

KKTC ile Türkiye arasında sağlık alanında işbirliğini içeren tasarı onaylandı
Okunma : 65 views Yorum Yap

 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İş Birliğine Dair Anlaşma Onay Yasa Tasarısı’nın geneli Meclis Genel Kurulu’nda ele alındı.

Eleştirileri yanıtlayan Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra ilk olarak her canlıya yapılan şiddeti kınadı.

Sağlıktaki şiddet konusunu ilgili tüm paydaşlarla görüştüklerini, Çarşamba günü Sağlık Bakanlığı’nda yapılacak toplantıda tempolu bir çalışma yürütüleceğini ve Meclis kapanmadan yasanın gündeme geleceğini söyledi.

Altuğra, sağlık sisteminin hiç bir şekilde özel bir şirkete devredilmeyeceğini, Uluslararası Sağlık Şirketleri Anonim Şirketi’nin bir kamu kuruluşu olduğunu belirtti.

Uluslararası Sağlık Şirketleri Anonim Şirketi ile doğrudan bir temaslarının olmayacağını, muhataplarının Türkiye Sağlık Bakanlığı olacağını kaydeden Altuğra, Kamu İhale Yasası’nı ihlal etmeden girişimlerde bulunacaklarını, ülkede sistemin tıkanması durumunda çare üretileceğini vurguladı.

Altuğra, hekimlerin sayı olarak zaman zaman yetersiz olduğunu kaydederek, pratisyen hekimlerin kendi ülkelerinde eğitimini tamamlayacak olmasının da bu eksikliği gidereceğini söyledi.

Altuğra’nın konuşmasının ardından yasa tasarısı oy çokluğuyla onaylandı.