Son Dakika Haberler

‘Kara para aklama’ soruşturmasının 4 zanlısı teminata bağlandı

‘Kara para aklama’ soruşturmasının 4 zanlısı teminata bağlandı
Okunma : 39 views Yorum Yap

 

Kenya-KKTC-Nijerya üçgeninde gerçekleşen yüklü miktardaki para transferiyle ilgili soruşturmasını sürdüren polis, O.O.O. ve İ.U.’nun ardından galeri işletmecisi O.Ö. ve işletmeci O.C. isimli iki kişiyi daha tutukladı

HESABINI KULLANDIRAN DA TUTUKLANDI…
Kenya’dan O.O.O.’ya gönderilen 61 bin 750 Euro’nun komisyon karşılığı hesabına yatırılmasına izin veren ve söz konusu parayı çekip teslim eden işletmeci O.C. ve meseleye dahil olarak para alan galeri işletmecisi O.Ö. de tutuklandı ve dün O.O.O. ve taksici İ.U. ile birlikte mahkemeye çıkarılarak aleyhlerindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Lefkoşa Polis Müdürlüğü Cürümleri Önleme Şubesi’nin ortaya çıkararak Mali Polise devrettiği ‘Kenya-KKTC-Nijerya’ arasındaki yüklü miktardaki para transferiyle ilgili yürütülen soruşturmada zanlı sayısı 4’e yükseldi.

Polis, Kenya’dan gönderilen 61 bin 750 Euro’yu alıp, bazı kişilere komisyon verdikten sonra farklı kişiler aracılığıyla paranın bir kısmını Nijerya’daki kendi hesabına yatıran O.O.O. ve söz konusu paranın KKTC’ye gönderilebilmesi için banka hesabı bularak 4 bin Euro komisyon alan taksici İ.U.’nun ardından, 7 bin 500 Euro karşılığında banka hesabının kullanılmasına izin veren işletmeci O.C. ve yine bin Euro komisyonla meseleye dahil olan galeri işletmecisi O.Ö.’yü de tutukladı.

‘Kara para aklandığı’ şüphesiyle başlatılan soruşturmasını sürdüren polis, soruşturmanın bundan sonrasındaki kısmına etki edemeyeceklerini düşündüğü dört zanlıyı dün teminat talebiyle mahkemeye çıkardı. Mahkeme de, tüm zanlıların yargılanıncaya kadar yurt dışına çıkışlarını yasaklayarak, çeşitli miktarlardaki para teminatlarıyla serbest bırakılmalarına emir verdi. Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, Savcı Behrat Mavioğlu, Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görevli polis memuru Bilger Koral’ı tanık olarak dinletti. “CÖŞ, zanlının üzerinde yüklü miktarda para olduğunu öğrendi”